Hlavní obsah
Bývalý policejní ředitel Liberce Miroslav Dvořák Foto: archiv Pravo, Právo

Bývalému šéfovi dopravní policie potvrdil soud vinu, trest nedostal

Okresní soud v Liberci ve středu v kauze bývalého šéfa liberecké policie Miroslava Dvořáka uznal vinu exředitelovi dopravního inspektorátu Miroslavovi Valáškovi. Obžaloba uvedla, že se měl podílet na mazání dopravního přestupku, jehož se dopustil bývalý náměstek hejtmana Martin Sepp (ČSSD). Soud však Váláška kvůli dlouho trvajícímu sporu nepotrestal.

Bývalý policejní ředitel Liberce Miroslav Dvořák Foto: archiv Pravo, Právo
Bývalému šéfovi dopravní policie potvrdil soud vinu, trest nedostal

Trest soud Valáškovi neuložil proto, že trestní stíhání trvalo skoro dvakrát tak dlouho, než jaký mu hrozil maximální trest.

Verdikt není pravomocný. Státní zástupce se sice vzdal práva na odvolání, Valášek si ale ponechal lhůtu na rozmyšlenou. Počkat chce na vyhotovení rozsudku. Soud s Dvořákem a bývalým vedoucím oddělení obecné kriminality v Liberci Miroslavem Kučerou bude pokračovat v lednu.

Valáškovi za zneužívání pravomoci veřejného činitele hrozily až tři roky, od trestu okresní senát upustil s ohledem na délku trestního stíhání. "Brzy by to bylo šest let, to by si při maximálním trestu odseděl už dvakrát," uvedl při zdůvodnění rozsudku soudce Richard Skýba.

Upuštění od trestu nebo maximálně symbolický trest v podobě veřejně prospěšných prací navrhoval i státní zástupce. Za smazání přestupku už byl dříve potrestán podmínkou Dvořák a kázeňsky byl potrestán Martin Šanda, který tehdy přestupek na Silvestra 2008 se Seppem řešil.

Valášek měl zametat stopy

Sepp podle obžaloby na Silvestra 2008 při jízdě překročil nejvyšší povolenou rychlost o 49 kilometrů v hodině. Hrozila mu pokuta až 10 000 korun a ztráta řidičského průkazu. Když jej policisté zastavili, kontaktoval Sepp Dvořáka. O "zametení" přestupku se pak měl postarat Valášek.

Šanda ve středu u soudu uvedl, že mu Valášek při řešení přestupku volal na jeho soukromý mobil. "Řekl mi, že měl hovor s Dvořákem a uložil, že mám přestupek zlikvidovat," uvedl Šanda. Valášek ale tvrdí, že mu špatně rozuměl. Prý mu řekl, že přestupek vyřeší na dopravním inspektorátu.

"Šanda nepochopil pokyn, který jsem mu dal," řekl v závěrečné řeči. Technicky prý ani nebylo možné přístrojem zaznamenaná překročení rychlosti smazat. "Moji snahou nebylo přestupek pana Seppa zlikvidovat. Činil jsem kroky, aby byl projednán," dodal.

Soud v kauze s Dvořákem původně posuzoval šest různých skutků. Pravomocně již byl Dvořák potrestán podmíněným trestem za zneužití pravomoci úřední osoby ve třech případech. Odvolací soud k novému projednání vrátil další tři skutky, mezi nimiž je i nejzávažnější obvinění z korupce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků