Hlavní obsah
 

Brutální čin, mučivé útrapy obětí. Soud potvrdil výjimečné tresty za vraždu na Písecku

Za mimořádně brutální vraždu manželského páru na Písecku z ledna 2018 potvrdil ve středu Vrchní soud v Praze výjimečné tresty 27 a 28 let Jánu Moncoľovi a Michaele Krajčové. Dvojice podle spisu ubodala manželský pár v mobilním domku, oběti podle soudních znalců prožily mučivé útrapy. Důvodem vraždy byly peníze.

 
Brutální čin, mučivé útrapy obětí. Soud potvrdil výjimečné tresty za vraždu na Písecku

Rozsudek vrchního soudu je pravomocný a nelze se proti němu odvolat, obhájci odsouzených mohou ještě podat dovolání k Nejvyššímu soudu.

Podle soudu obžalovaní prokázali naprostou neúctu a pohrdání lidským životem, když si chtěli pro sebe zajistit lepší materiální podmínky. „Oběti byly usmrceny velice brutálně, byl to spíše masakr než jednoduché zabití,” uvedl soudce Jiří Lněnička.

Odvolací senát posuzoval předchozí verdikt Krajského soudu v Českých Budějovicích, který dvojici loni v srpnu uložil výjimečné tresty – pětatřicetiletému Jánu Moncoľovi 27 let vězení a třicetileté Michaele Krajčové 28. Vyšší trest pro ženu vyplývá z toho, že podle soudu vražednou akci vymyslela.

Pětadvacet ran nožem

Podle kriminalistů dvojice ze Slovenska v lednu 2018 zavraždila 59letého muže a jeho o pět let mladší manželku v mobilním domku v Dobešicích na Písecku. Soudní lékaři našli na tělech obětí 25 ran kuchyňským nožem směřovaných zejména do hlavy a krku.

Kromě hlubokých a smrtelných ran některá zranění svědčila o obraně obětí, jiná popsali lékaři jako tzv. nábody, tedy rány, kterými obžalovaní podle spisu manželský pár mučili, když ho chtěli donutit k vydání peněz.

Příčinou úmrtí bylo vykrvácení. Důvodem činu byly peníze, odsouzení obětem ukradli 400 tisíc korun z domácího trezoru.

Moncoľ ani Krajčová se v minulosti před soudem k případu nevyjadřovali, pouze Moncoľ vypovídal při vyšetřování před policií, které se k vraždě zprvu přiznal. Podle něj se Krajčová pohádala s mužem, který ji i Moncoľa napadl nožem, stejně jako mužova partnerka. Museli se prý bránit.

„Ke konci jsem zjistil, že jsem je ubodal, ale bylo to instinktivně. Mám vojenský výcvik a byl jsem bodnutý jako první,“ řekl Moncoľ policistům. V dalším výslechu ale vše popřel a zmiňoval údajné další dva podezřelé ze Slovenska. Krajčová podle něj nevraždila.

Svědci u budějovického soudu uvedli, že se manželský pár s Krajčovou dobře znal, dokonce ji bral jako vlastní dceru. Podle vyšetřovatelů za ni také platili dluhy. Moncoľa si podle svědků Krajčová zavolala, aby s loupežnou vraždou pomohl.

Po vraždě dvojice z místa činu zmizela a policii se ji podařilo dopadnout v Rumunsku. Moncoľ byl už v minulosti soudně trestán, při výslechu na policii sdělil, že se pohyboval ve vysoce kriminálním prostředí.

Před vrchním soudem Krajčová řekla, že čin nespáchala. Oběti pro ni prý byly jako rodiče. „Velmi mi chybí,” dodala. Moncoľ si v závěrečném vyjádření stěžoval na postupy vyšetřovatelů v kauze, byl podle svých slov vystaven „brutálnímu psychickému nátlaku” a mnohahodinovým výslechům.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků