Hlavní obsah
David Rath a vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová Foto: koláž Novinky.cz s Právo

Bradáčová: Dáme podnět pro dovolání v kauze Rath

Vrchní státní zastupitelství v Praze podá k nejvyššímu žalobci Pavlu Zemanovi podnět pro dovolání v korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Toho sice minulý týden poslal pravomocně pražský vrchní soud na sedm let za mříže, ale zároveň znovu konstatoval, že odposlechy jako zásadní důkazy v tomto případu jsou nezákonné, a tudíž nepoužitelné.

David Rath a vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová Foto: koláž Novinky.cz s Právo
Bradáčová: Dáme podnět pro dovolání v kauze Rath

Proto odvolací vrchní soud zprostil Ratha obžaloby hned ze čtyř z celkem pěti žalovaných skutků, které se týkaly zmanipulovaných tendrů středočeských nemocnic, protože právě na odposleších stála případná vina tohoto bývalého poslance a ministra zdravotnictví za ČSSD.

Vzhledem k tomu pak odvolací senát snížil Rathovi původní trest o rok a půl. A to se žalobcům nelíbí.

„Stoprocentně podnět pro dovolání dáme,“ řekla v úterý Právu šéfka pražských vrchních žalobců Lenka Bradáčová. Doplnila, že státní zastupitelství musí nejprve počkat na písemné vyhotovení rozsudku, které pražský vrchní soud avizoval na podzimní měsíce.

„Ale již z toho, co vrchní soud signalizoval a jak předseda senátu Pavel Zelenka veřejně odůvodňoval jejich rozhodnutí, je zcela zřejmé, z jakých důvodů vycházel, a proti nim podáme podnět pro dovolání,“ narážela Bradáčová mimo jiné na zmíněné opakované neuznání záznamů z odposlechů jako důkazů.

Záznam: TK Davida Ratha

Video: Novinky

Důvodů pro odeslání tohoto mimořádného opravného prostředku je prý ale více. „Bude to širší,“ dodala bez dalších podrobností Bradáčová. Podnětem se tedy bude následně zabývat nejvyšší státní zástupce Zeman. A podle informací Práva z justičních kruhů je velmi pravděpodobné, že dovolání k Nejvyššímu soudu podá.

On sám byl v úterý zdrženlivější. „Pokud tento podnět dostanu, přezkoumám ho, vyhodnotím a pak se rozhodnu,“ nechtěl Zeman předbíhat.

Když se tak nakonec stane, je otázkou, jak se k dovolání postaví Nejvyšší soud. Jeden jeho senát už předloni konstatoval, že odposlechy v kauze Rath jsou zákonné, a tudíž použitelné, proto by mohl verdikt vrchního soudu zrušit a nařídit mu odvolací řízení znovu projednat. V takovém případě by Rathovi opět hrozilo uznání viny z vícero skutků, a tedy i vyšší trest.

Jenže velký senát trestního kolegia Nejvyššího soudu před měsícem v jiné kauze sebral nejvyššímu žalobci pro příští případy jako důvod dovolání rozpor mezi provedenými důkazy a tím, jak je následně soudy zhodnotily. A teoreticky by se tento zákaz mohl vztahovat i na Rathovu kauzu, což Právu potvrdily i vysoce postavené zdroje ze státního zastupitelství.

„Bude to velmi zajímavý právní spor, procesně to v tuto chvíli není vůbec jednoduché,“ podotkla k tomu vrchní žalobkyně Bradáčová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků