"V úterý byla obviněna trojice mužů ze středních Čech ve věku od 41 do 51 let z trestných činů porušování předpisů o oběhu zboží ve styku s cizinou a nakládání s nebezpečnými odpady ve formě spolupachatelství. Obviněni byli za to, že si od září 2005 do března 2006 pronajali areál bývalého statku v Libčevsi na Lounsku a nechali do něj navézt několik tisíc tun komunálního odpadu z Německa," řekl lounský kriminalista Martin Nýdrle.

Ve vazbě skončili dva muži

Stejným způsobem nechali navézt rovněž nebezpečný odpad i na další skládky jako například Lahovičky v Praze 5. Jako poslední ze čtveřice zmíněných organizátorů dovozů byl obviněn 47letý muž ze Šluknova na Děčínsku, který nechal navézt nebezpečný komunální odpad z Německa na skládky v Sosnové, Šluknově a Arnolticích.

"Z této čtveřice poslal soud do vazby pouze dva muže. I když tak hrozí komplikace ve vyšetřování, jsem povinna respektovat rozhodnutí soudu. Nelze také vyloučit postih dalších osob. Organizátorům nelegálního dovozu odpadu hrozí až pětileté vězení, u některých osob je možná i přísnější právní kvalifikace," řekla Bendová. První obvinění padla letos v dubnu a v květnu.

Pomáhal legalizovat dovezený odpad

Podle Nýdrleho jedna ze skupin dovážela odpad na skládku v Libčevsi na Lounsku a do Dolního Žandova na Chebsku, druhá do Postoloprt, Tušimic a Jirkova. Například muž, který nechal dopravit do Česka 2 600 tun německého odpadu, za to inkasoval od německých společností Dux Halle a Weba Mnichov nejméně 230 000 eur.

Dvaapadesátiletý muž z Lounska nechával zase podle Nýdrleho, jako pracovník společnosti Technické služby Postoloprty, odpad složit na sběrném dvoře firmy a poté ho nechal rozvážet na oficiální skládky v Jirkově a Tušimicích. Tím pomohl nelegálně dovezený odpad legalizovat.