"Jde o pětadvacetiletého muže z Frýdlantu nad Ostravicí, který je zvlášť nebezpečným recidivistou. V polovině června 2000 byl odsouzen mimo jiné i pro znásilnění k nepodmíněnému trestu tři roky," uvedla mluvčí. Muž byl hned po svém zadržení obviněn z přípravy znásilnění, vydírání a krádeže.

První zločin se odehrál minulý čtvrtek v pět hodin ráno. Poblíž nákupního střediska v lokalitě Pod Štandlem severně od Frýdku-Místku vhodil násilník třicetileté cyklistce neznámou látku do očí, donutil ji sesednout z kola a zatáhl ji do odlehlého místa.

"Vyhrožoval, že ji zastřelí, pokud nepřestane křičet," uvedla mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková. Pak ji odtáhl do lesa, kde se ale ženě podařilo utéci.

Asi o pět hodin později násilník útok zopakoval v místech, kde se řeka Olešná vlévá do Ostravice. S pistolí v ruce se vrhnul na 38letou ženu a vyhrožoval ji zabitím. "Povalil ji na zem, kde ji do úst vsunul hadr, který ještě zajistil drátem. Byl ale vyrušen svědkem, který sekal trávu na blízkém protipovodňovém valu," dodala mluvčí.

Kromě přepadení dvou žen obvinění zahrnuje i další trestnou činnost majetkového charakteru - vloupání do restaurací, rodinného domu a sklepních boxů. Škoda je vyčíslena na 150 tisíc korun.