"Už nyní kvůli snížené pohyblivosti nemůžu sehnat pořádnou práci. S tím flastrem to bude mnohem horší. Na diskotékách se běžně opíjejí děti a když tam přijde kontrola, tak ten, kdo jim alkohol prodal, dostane maximálně blokovou pokutu," reagoval dvaačtyřicetiletý muž, který příležitostně pomáhá prodávat manželce v obchodu se smíšeným zbožím v Žihli na Plzeňsku.

Právě tam si alkoholovým dýchánkem zpestřila loňský pobyt ve škole v přírodě pětice žáků sedmého a osmého ročníku Základní školy Karla IV. v Ústí nad Labem. Během patnácti minut vypili tři litry kořalky. Dva z nich skončili po otravě alkoholem v péči lékařů.

"Pili jsme to společně. Lahve s vodkou a fernetem kolovaly mezi námi. Asi za čtvrt hodiny jsme to měli vypitý. Později jsem upadl do bezvědomí a pak se probral až v nemocnici," líčil soudu drobný mladíček s blonďatou patkou, kterému tehdy lékaři v krvi zjistili 2,3 promile alkoholu.

Dítě muže poznalo

Šimek před soudem prohlásil, že neví, jak se alkohol dostal do rukou dětí. "Ten den bylo v obchodě asi patnáct asociálů, kteří jsou schopni za dvacet korun dětem alkohol koupit, aby sami měli na pivo," tvrdil muž, který se pohybuje o francouzských holích. "Není pochyb, že alkohol dětem prodal právě obžalovaný. Při rekognici ho poznal chlapec, který lahve nakoupil. Ještě se ho ptal odkud jsou a varoval, aby to s tím pitím nepřehnaly," uvedla soudkyně.

Školáci se opili během vycházky do Žihle, kde měli půl druhé hodiny rozchod a po tu dobu zůstali mimo dozor vychovatelů. Alkohol tehdy nakoupil pro spolužáky čtrnáctiletý Martin T. "Kamarádi mě přemluvili, že vypadám na víc let. Pán za kasou se tvářil normálně a jen mi řekl, ať si nepřivodíme otravu alkoholem," vypověděl. Rozsudek není pravomocný, obhájce Šimka si nechal pro případný opravný prostředek lhůtu na rozmyšlenou. Státní zástupkyně se vzdala práva na odvolání.