Orlov neúspěšně žádal v ČR o azyl. "Pan ministr nemohl rozhodnout bez toho, aniž byla zamítnuta žádost o udělení azylu," uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.

Orlov bydlel v posledních letech v Karlových Varech. Policie ho zatkla předloni v srpnu na základě mezinárodního zatykače na pražském ruzyňském letišti. Vrchní soud v Praze loni v srpnu rozhodl, že vydání Orlova na Ukrajinu je právně přípustné.

"Ministr Němec rozhodoval na základě tohoto usnesení vrchního soudu. Seznal, že jsou splněny i další podmínky pro vydání, proto se takto rozhodl," řekl mluvčí.

Orlov měl obchodovat s Eritreou

Zatykač na Orlova vydal soud v Kyjevě. Jde o podezření z trestné činnosti při obchodování s vojenským materiálem, který podléhá evidenci, slovy ukrajinského trestního práva je podezřelý z podloudnictví se zbraněmi.

Ukrajinské orgány Orlova viní ze dvou skutků. Při prvním prý pašoval radiolokační stanice P14F do Eritreje. V údajně padělaných dokladech se však uvádělo, že stanice jsou určeny pro ruské ministerstvo obrany. Ve druhém případě je Orlov obviněn, že nelegálně dovezl rakety s plochou dráhou letu X 55 a X 55 CM do Číny, přičemž v dokladech stálo, že jsou pro rumunské ministerstvo obrany.