"Akceptoval jsem doporučení výběrové komise, která se jednoznačně shodla na tom, že z šesti přihlášených uchazečů je on ten pravý. Navíc jsem se po důkladných analýzách situace dozvěděl, že to byl právě on, kdo v těch nejkritičtějších momentech převzal vedení věznice, protože pan plukovník Zeman totálně zkolaboval," řekl včera Kula Právu.

O Borech už jenom v dobrém

Jak dále řekl, Šefl se stal zástupcem ředitele pouze jeden měsíc před útěkem obou vězňů a za tuto krátkou dobu nemohl systém fungování věznice ovlivnit. "Ten finanční trest dostal za obecnou odpovědnost zástupce ředitele a samozřejmě ho nezrušilo ani jeho jmenování ředitelem," dodal Kula.

Jmenování Šefla, který slouží v borské věznici už dvacet let na nejrůznějších postech, navíc podle Kuly také přivítali zaměstnanci věznice. "Jsem přesvědčen, že o Plzni už neuslyšíme, a když, tak jen v dobrém," řekl dokonce Kula Právu.

Zřízena nová funkce na generálním ředitelství

Kromě nového šéfa borské věznice jmenoval Kula s platností od 1. prosince také svého člověka do zbrusu nové funkce náměstka generálního ředitele Vězeňské služby pro bezpečnost a výkon služby. Stal se jím Kulův dlouholetý kolega a přítel, dosavadní ředitel znojemské věznice Milan Václavek. Právě Václavka Kula bezprostředně po útěku vězňů a po odvolání tehdejšího ředitele plzeňské věznice Jaroslava Zemana pověřil dočasně, na pár dnů, vedením Borů. Chtěl totiž získat informace o situaci od člověka, kterému důvěřuje.

"Sloužili jsme spolu ve věznici v Brně na všech možných postech, dělal mi náměstka, když jsem se stal v Brně ředitelem. Znám se s ním od roku 1986 a vím, že je to člověk loajální, poctivý a houževnatý. Nedokážu si představit lepšího náměstka pro bezpečnost než jeho," tvrdí Kula.