Mluvčí policie Monika Schindlová uvedla, že její kolegy k tramvaji přivolala kolem 11. hodiny dálniční policie, které se ozvalo několik řidičů z D1. „Na místo vyrazila policejní hlídka, aby věc prověřila,“ sdělila mluvčí.

Policie podle ní již ví, kdo je majitelem tramvaje, jméno ale neprozradila. Rovněž zatím není zřejmé, zda majitel tramvaje je shodný s majitelem pozemku, na kterém stroj stojí.

Tramvaj podle Schindlové patřila dříve pražskému dopravnímu podniku, který ji jako vyřazenou nedávno prodal stejně jako další vozidla, která má v nabídce.

Policisté nyní prověřují, jak se tam tramvaj dostala a zda je tato akce případně v rozporu s nějakými paragrafy.

Pražský dopravní podnik rozprodává majetek, tramvaj pořídíte už od 350 tisíc

Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl Novinkám sdělil, že se tramvaj nachází na soukromém pozemku a zároveň v ochranném pásmu dálnice, které je 100 metrů od silnice.

Kdokoliv tam tramvaj umístil, neměl podle Rýdla povinnost žádat ŘSD o souhlas. „Nejedná se o pevnou stavbu,“ zdůvodnil mluvčí. Opakem by byl případ, kdyby se jednalo o reklamní poutač nebo stavbu například zapuštěnou pomocí betonových sloupků a podobně.

Návrat tramvají na Václavské náměstí vyjde na čtvrt miliardy

Na první pohled se sice nejedná o reklamní poutač, protože na tramvaji nejsou žádné reklamní nápisy a podobně, podle Rýdla je ale zřejmé, že se jedná o snahu přitáhnout pozornost.

„Budeme jednat s dopravní policií a podle toho, zda vyhodnotí, že se jedná o překážku v provozu, budeme podle toho postupovat dále podle zákona,“ dodal Rýdl. V takovém případě by se muselo řešit odstranění vozidla, případně další opatření.

V okolí silnic přitom nemají co dělat poutače, které rozptylují pozornost řidičů. Cedule odvádí pozornost od řízení, což je nezřídka příčinou tragických nehod se smrtelnými následky.

Provozovatelé nelegálních billboardů vzdali žaloby na stát, poutače ale stále stojí

Podle zákona měly zmizet z ochranného pásma dálnic billboardy, což letos posvětil rovněž Ústavní soud. Ačkoliv měly firmy zlikvidovat reklamní tabule již k 1. září 2017, ještě v lednu jich zůstávalo z původních 1300 několik stovek.

Zákon připouští výjimku pouze pro poutače motelů či restaurací.