Hlavní obsah

První projev schizofrenie: kamaráda sťal mačetou

Právo, Patrik Biskup

Že je vážně nemocný, nevěděl možná ani on sám. První projev paranoidní schizofrenie u 20letého Davida K. z Plzně skončil tragicky, když svému o tři roky mladšímu kamarádovi téměř setnul hlavu mačetou.

Foto: Patrik Biskup, Právo

Tehdy devatenáctiletý mladík přichází na jednání o vazbě.

Článek

Otřesný případ z loňského prosince sice skončí u soudu, ale ten mladíka potrestat za vraždu nemůže. Psychiatři totiž dospěli k závěru, že David K. byl nepříčetný. Protože zároveň upozornili na to, že nemoc z něho dělá velmi nebezpečného člověka, státní zástupce navrhl soudu, aby ho poslal do zabezpečovací detence.

„Jednání mladíka bylo první manifestací jeho duševní poruchy, kterou trpěl v řádu několika měsíců až několika let před činem. Nebyla diagnostikována, a tudíž ani léčena. Chorobu si neuvědomoval a nebyl schopen si ani uvědomovat, že je vážně nemocný,“ stojí ve znaleckém posudku, se kterým se Právo seznámilo.

Podle odborníků se David K. v době činu nedokázal ovládat a nebyl schopen ani rozpoznat následky toho, co dělá. „Trpí duševní poruchou v pravém slova smyslu, a to paranoidní schizofrenií, která závažným způsobem narušila jeho vnímání reality. Jednání, kterého se dopustil, bylo přímým důsledkem nemoci,“ konstatovali znalci.

Cítí se ohrožen

Paranoidní se tento typ schizofrenie nazývá podle často přítomných paranoidních bludů a halucinací. Takový člověk se zpravidla cítí pronásledován a ohrožen jinými lidmi.

„Sebereflexe u lidí trpících duševní chorobou nefunguje. Neuvědomují si, že se mohou psychické procesy projevit nevhodným způsobem,“ řekl plzeňský psycholog a soudní znalec Karel Bröckl.

Podle Bröcklova názoru se ale tato nemoc zpravidla začíná projevovat méně razantně.

„Pokud je ve znaleckém posudku uvedeno, že dotyčný trpěl touto nemocí už delší dobu před činem, jsem skoro přesvědčený o tom, že se musel chovat neobvykle už dříve. Pak je otázkou, proč na jeho chování nezareagovala například rodina, okolí nebo ošetřující lékař a do psychiatrické péče se nedostal již dříve,“ uzavřel Bröckl.

Díval jsem se mu do očí, jak umíral. Říkal jsem mu, ať mi promine, a plakal jsem.
David K.

K nešťastné události došlo v jednom z plzeňských bytů, kde se sešla parta kamarádů. Podle spisu David K. vyndal ze skříně mačetu a vší silou sekl do krku nic netušícího Kevina J., který v tu chvíli seděl na židli otočen zády. Skácel se k zemi a během několika vteřin vykrvácel. Patologové zjistili, že útočník přesekl krční tepnu.

Policisté tehdy podezřelého zadrželi a obvinili z vraždy. Státní zástupce později po obdržení znaleckého posudku s diagnostikovanou nemocí jeho trestní stíhání zastavil.

Sám David K. při výslechu detaily útoku popsal. Když prý měl mačetu v ruce, přemýšlel, jestli s ní má Kevina praštit. Pak mu prý proběhlo hlavou, že ji možná Kevin může použít proti němu, tak jej zezadu obešel a bez varování sekl.

Mladík se chytl za krk a skácel se k zemi. „Viděl jsem, že krvácí. Vzal jsem bundu a snažil se mu zacpat ránu na krku. Díval jsem se mu do očí, jak umíral. Říkal jsem mu, ať mi promine, a plakal jsem,“ vypověděl David K.

S jedním svědkem mluvil redaktor Práva. „Chtěl jsem si v kuchyňce udělat šťávu a uslyšel jsem zachrčení. Když jsem se otočil, Kevin seděl na židli, držel si krk a vzápětí spadl ze židle. David stál naproti němu a držel mačetu v ruce. Tak jsem mu ji vytrhl a volal tísňovou linku,“ řekl svědek.

Rok před popisovanou tragédií David K. zachránil život muži, který se ledem propadl do řeky Mže. Za to mu tehdy osobně poděkoval plzeňský primátor.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám