K výbuchu došlo v budově rýmařovské radnice v úterý před 17. hodinou po pracovní době, kdy byli v budově již jen tři lidé. Nikdo nebyl zraněn, tlaková vlna ale vysklila okna a vymlátila některé z interiérových dveří. V současné době se čeká na vyjádření statika, aby se mohli zaměstnanci vrátit do práce.

Co se týče pachatele, policie ho po výslechu a zjištění, že je pravděpodobně duševně nemocný, předala psychiatrům. Obviněn zatím nebyl proto, že se čeká na vyjádření znalců, což není záležitost několika dnů, ale spíše týdnů.

Záchranáři před radnice, kterou otřásl výbuch.

Záchranáři před radnicí, kterou otřásl výbuch.

FOTO: Aktu.cz

„Trestní stíhání zatím zahájeno nebylo, protože momentálně zjišťujeme zdravotní stav podezřelé osoby, která je v péči lékařů. Čekáme na jejich závěry. Rozhodně tedy obvinění nepadne dnes a asi ani příští týden,“ potvrdil státní zástupce Alexandr Dadam z ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Zdůraznil, že bylo vyloučeno, že by muž byl členem nějaké organizované skupiny. „Jde evidentně o čin jednotlivce,“ dodal Dadam.

Budovu prohledal pyrotechnik

Budovu radnice ještě v úterý a ve středu prohledávali policejní pyrotechnici a specialisté, kteří zajišťovali stopy. Jak potvrdil starosta Luděk Šimko, který si budovu pod dozorem policistů prohlédl, největší škody jsou na vyražených oknech a interiérových dveřích. „Žádné další škody na nábytku nebo například na elektronice jsem tam neviděl,“ řekl.

Rozbité okno po výbuchu v radnici v Rýmařově o

Rozbité okno po výbuchu v radnici v Rýmařově

FOTO: Miroslav Škoda, ČTK

Velké štěstí podle něj bylo, že k výbuchu došlo po pracovní době, kdy v budově byla jen jedna uklízečka a dva úředníci, kteří se ale nacházeli v dostatečné vzdálenosti od výbuchu, a nebyli tudíž zraněni.

Vstupní dveře, které jsou velmi masivní, podle něj tlakové vlně odolaly – na rozdíl od všech oken v přízemí, několika oken v dalších patrech a také několika interiérových dveří.