Soud je ve fázi výslechu obžalovaných, líčení jsou naplánovaná do pátku a ještě na další dva dny v příštím týdnu. Půtovi hrozí pět až deset let vězení.

Policie dospěla k závěru, že přijal úplatek v souvislosti s rekonstrukcí kostela sv. Máří Magdalény. Projekt obžalované obecně prospěšné společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO) za 65 milionů korun získal v roce 2011 evropskou dotaci, od počátku byl ale veden jako rizikový.

Úplatek jsem nenabízel, ani Půta po mně úplatek nežádal.obžalovaný Petráň

Problémy nastaly, když byl zástupce žadatele Jiří Zeronik pravomocně odsouzen za pokus o uplácení. Zeronik, který je v tomto případě také obžalován, ale z funkce následně odstoupil. Půta podle spisu jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod měl zajistit, že projekt zůstane v dotačním programu a budou na něj vyplacené peníze.

Půta měl podle zjištění policie dostat úplatek 500 000 korun a zbytek měl slíbený až z poskytnuté dotace. Hejtman v úterý u soudu popřel, že si řekl o úplatek či ho dokonce převzal. Obžaloba se domnívá, že hejtman jednal ve prospěch projektu pod slibem úplatku od dvou zástupců firmy Metrostav, která rekonstrukci dělala a stavbu předfinancovala.

Podezřelá tabulka

Oba obžalovaní pracovníci Metrostavu, tehdejší ředitel oblasti pro Liberecký kraj Jaroslav Stuchlík a tehdejší marketingový specialista Jan Petráň, to ve středu odmítli. "Úplatek jsem nenabízel, ani Půta po mně úplatek nežádal," uvedl Petráň. Možnost ovlivnit Půtu úplatkem považuje Stuchlík za naprosto nemožnou. "Vím, že by ho určitě nepřijal," řekl. Oba potvrdili, že se s Půtou znají dlouhodobě a že se s ním setkávali.

Projekt rekonstrukce kostela byl podle nich jen jedním z témat. "Na jednáních nebylo nic protizákonného," řekl Petráň. Policie u něj našla i tabulku s rozepsanými sumami. Petráň odmítá, že by mělo jít o nějaký seznam s úplatky. "Vůbec se (tabulka) netýkala projektu kostela, ale stavební zakázky Čistá Jizera," řekl Petráň.

Podle něj ji měl na nástěnce a psal si do ní své poznámky. Takových vytvořil tisíce, dodal. Kauza se týká i dalšího evropského projektu v Liberci, oddychové zóny Perštýn za více než 30 milionů korun. V tom Půta jako obžalovaný nefiguruje. Ani na jeden projekt nebyla vyplacena evropská dotace.