Vandal musel být zřejmě horolezec, protože nápis se nachází ve výšce asi 60 metrů a má na výšku asi 1,5 metru a na šířku okolo pěti metrů.

„Výsledný nápis je na majetku podléhajícímu ochraně podle zvláštního předpisu a jeho zhotovení vykazuje znaky spáchání protiprávního jednání. Škodu vyčíslenou zatím nemáme. Podle výše způsobené škody může jít buď o přestupek proti majetku, nebo o přečin poškození cizí věci s trestní sazbou až do tří let odnětí svobody," uvedla mluvčí náchodské policie Eva Prachařová.

Nápis je ve výšce 60 metrů

Nápis je ve výšce 60 metrů

FOTO: Policie ČR, ČTK

Podle ní se nápis objevil zřejmě okolo 21. srpna, kdy si Češi připomínali 50. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

„Nápis je v místě, kde už podobný nápis jednou vznikl, a to v roce 1969. Nápis vypadá jako ten původní,” řekla Prachařová.

Chráněné skály

Národní přírodní rezervace Adršpašské skály je menší částí Adršpašsko-teplických skal, které jsou největším celistvým skalním městem v České republice. Mezi turisty jsou známé některé skalní útvary, například právě Milenci či Starosta a Starostová.

Lezec, publicista a autor průvodců Pavel Lisák v knize Vysoká hra uvedl, že původní nápis na Milencích se objevil přesně rok po okupaci 21. srpna 1969 a namalovali ho dva náchodští horolezci. Podle pamětníků trvalo několik dní, než se Veřejné bezpečnosti podařilo nápis "21. srpen FŮJ" odstranit. Nikdo z oslovených horolezců se k odstranění zpočátku neměl.

„Pár dní to tam bylo. Pak tam nakonec někoho vyhnali. Snad nějakýho študáka – řekli mu, že když to nezamaže, tak ho vyhodí ze školy,” uvedl František Jaroš v rozhovoru na webu www.emontana.cz.

Od minulého týdne policie vyšetřuje také vandalství v Prachovských skalách v CHKO Český ráj. Čmáranice našla policie se strážci přírody na pěti místech. Odstranit je bude složité, ne-li doslova nemožné. Případem se zabývají policisté s podezřením na trestný čin poškozování cizí věci. [celá zpráva]

Video

Sprejeři počmárali chráněné Prachovské skály. Zdroj: Novinky