„Stroj byl rozlámaný na nejméně deset kousků. Hasiči největší část naložili na vysokozdvižný vozík a následně přeložili do připraveného hasičského kontejneru,” hlásil před polednem reportér Práva.

Hasiči začali vyprošťovat vrtulník, který se zřítil v Plzni

Hasiči zkoušeli dostat vrtulník ven vraty

FOTO: HZS Plzeňského kraje

Trosky zůstaly částečně v konstrukci, zadní část vrtulníku propadla dolů a opřela se o zem v hale. Mluvčí hasičů Petr Poncar uvedl, že důležitá je hlavně stabilita budovy.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Hasiči vyprostili vrtulník, který se zřítil v Plzni

„Hasiči museli odřezat trámy v konstrukci střechy, aby bylo možné vrak vyzvednout a nedošlo k jeho poškození, aby ho mohli dál zkoumat odborníci na zjišťování příčin leteckých nehod," upřesnil Poncar.

Video

Trosky zříceného vrtulníku se podařilo dostat ven před polednem

Na halu v ulici Domažlická spadl malý vrtulník typu Robinson R44. Stroj zprvu visel na konstrukci výrobní haly, později se propadl.

Na halu v Plzni se zřítil vrtulník, čtyřčlenná posádka zahynula

Zranění dvou ze čtyř obětí nehody byla podle záchranářů neslučitelná se životem, zbylé se lékaři pokoušeli oživit, což se ale i přes jejich snahu nepovedlo.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Hasiči vynášejí trosky zříceného vrtulníku

Hasiči začali vyprošťovat vrtulník, který zřítil v Plzni

Z vrtulníku zbyly jen trosky

FOTO: HZS Plzeňského kraje

„Pád vrtulníku Robinson je předmětem prověřování. Kriminalisté spolu s pracovníky Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod zjišťují veškeré okolnosti. Policisté jsou na místě, provádí výslechy svědků, vyhodnocují zajištěné stopy a jsou nařízeny znalecké posudky,“ sdělila Právu ve čtvrtek ráno mluvčí policie Martina Korandová.

Hasiči začali vyprošťovat vrtulník, který se zřítil v Plzni

Trosky stroje se propadly dovnitř haly

FOTO: HZS Plzeňského kraje

Je rovněž nařízena soudní pitva obětí nehody, kterými je podle mluvčí dvaatřicetiletý muž a tři cizinci: šestačtyřicetiletá žena a dva muži ve věku 57 a 45 let. Jméno majitele vrtulníku policie zatím nezveřejnila, podle informací Práva se jednalo o stroj, který si přivezl z Itálie a pilotoval plzeňský podnikatel B. D. Ostatní tři pasažéři pocházeli z Thajska.

Vrak vrtulníku vytažený z haly.

Vrak vrtulníku vytažený z haly.

FOTO: Patrik Biskup, Právo

Vyšetřovatelé z leteckého ústavu odhadují, že příčinu neštěstí se podaří určit do konce roku. Zástupce ředitele ústavu Josef Bejdák sdělil, že jeho kolegové přepraví vrak stroje do vyšetřovacího hangáru, kde ho inspektoři prozkoumají.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: V Plzni začínají vyprošťovat havarovaný vrtulník

Odborníci mají zjistit, zda nehodu zavinil technický stav vrtulníku, nebo chyba pilota, bude se prověřovat také motor, prvky řízení a konstrukce stroje. Inspektoři rovněž vyslechnou různé svědky a budou shromažďovat veškeré údaje o letecké způsobilosti pilota a povinném servisu vrtulníku.

Zřícený vrtulník v Plzni

Zřícený vrtulník v Plzni

FOTO: HZS Plzeňského kraje

Záběry, které mají ukazovat vrtulník krátce před nehodou

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Na halu v Plzni spadl malý vrtulník

Podle svědků z okolí letěl vrtulník nad terénem, přičemž nezvládl manévr a přetočil se na bok. Následně spadl a podle některých svědků došlo také k výbuchu.