Obě strany si po vynesení rozsudku ponechaly lhůtu pro případné odvolání. „Obžalovaný byl uznán vinným skutkem, jak byl žalován. Rozsudek ještě není pravomocný,“ konstatoval soudce Martin Lýsek.

Případ otevřel zdejší soud na konci dubna. Muž se přiznal k tomu, že obžalovaného zbil, z tragického následku se však podle soudu snažil vyvinit tím, že se na bití podílel ještě někdo jiný. Soud však jeho argumentům neuvěřil.

Incident se stal loni v polovině října. Předchozího konfliktu se zúčastnili čtyři bezdomovci včetně otce obžalovaného, kteří na místě ve velkém popíjeli víno. Christ se nakonec rozhodl spory vyřešit útokem.

Umíral přes noc

Podle žalobce Jakuba Grmely zasypal Christ svého známého ranami pěstí mířenými na obličej, a když muž spadl, kopal ho do hlavy a hrudníku. Bití podle kriminalistů trvalo dlouho, podle výsledků pitvy jen na hlavu směřovalo nejméně 20 ran. Muž měl polámaná žebra a utrpěl pneumotorax.

Po skončení útoku se napadený ještě vzpamatoval a zůstal s ostatními sedět u ohně. „Poté se jeho tři kolegové odebrali spát na chatu, napadený zůstal sedět u ohně. V noci se útočník vzbudil a šel se na něj podívat. Zjistil, že krvácí z uší, nosu, chrčí a nereaguje. Vrátil se však zpět a usnul,“ popsal případ již dříve kriminalista Jan Lisický, vedoucí odboru obecné kriminality olomoucké krajské policie. Když napadeného bezdomovce muži následující den našli ležet u ohně, už nedýchal.

Christovi, který má za sebou majetkovou i násilnou trestní minulost, původně hrozilo za vraždu až 18 let vězení.