„Už v sobotu jsem se rozhodla, že podám trestní oznámení na neznámé pachatele kvůli jednání tlupy tzv. slušných lidí v Divadle na Provázku. Dnes v poledne se tak stalo a podání bylo doručeno Městskému státnímu zastupitelství v Brně," uvedla v pondělí senátorka.

Představení Naše násilí a vaše násilí tvořilo součást festivalu Divadelní svět, který organizovalo Národní divadlo Brno. Hra, která se zabývá vztahem Západu a Blízkého východu a vrcholí scénou, kdy Ježíš znásilní muslimku, budila emoce už několik týdnů před uvedením.

ČTĚTE TAKÉ
REPORTÁŽ: Jak jsem potkal v divadle v Brně české fašisty
Aktivisté v Brně přerušili představení se znásilňujícím Ježíšem
GLOSA: Nuda, nebo skandál v Brně?

Hra se uváděla v sobotu a příznivci hnutí Slušní lidé začali v publiku hvízdat a dupat, následně vtrhli na jeviště, utvořili řetěz a natlačili herce ke stěně. Reagovali tak na scénu, kdy se herci svlékli donaha a začali se objímat a dotýkat. Aktivisté odešli až po desítkách minut, když je k tomu vybídli policisté z antikonfliktního týmu, který na místo dorazil.

Video

Protesty proti kontroverznímu představení v Brně

"Dovodila jsem, že návštěvníci divadla tvoří svého druhu shromáždění - diváci se sešli, aby zhlédli divadelní představení, a podezřelí se snažili hrubým způsobem rušit jeho průběh a zakončení," uvedla senátorka.

Eliška Wagnerová

Eliška Wagnerová

FOTO: Petr Horník, Právo

Podle ní by bylo velmi znepokojivé, pokud by měl být dán prostor někomu, kdo chce nám ostatním diktovat, jaké divadlo, knihy, filmy atd. smíme sledovat, číst atd., a jaké nikoliv.

Proti představení se žalobou brání i křesťanští aktivisté, s předžalobními výzvami, které měly zabránit odehrání představení, ale u soudl neuspěli.

Video

Naše násilí a vaše násilí. Mnoho povyku kvůli jednomu představení. Uvidí to pouze dvě stě lidí