Nebezpečná situace se odehrála na silnici první třídy u Brankovic na Vyškovsku loni v únoru. Čtyřicetiletý Viktor Gajda podle obžaloby nejprve bránil předjetí vozu, který řídil Ujčík, tím, že opakovaně zrychloval. Když Gajda vůz následně dojel a začal ho předjíždět, strhl volant doprava. Poté vůz poškozeného opakovaně vybržďoval, až ho donutil zastavit, uvedl státní zástupce Radek Hůlka.

„Je to mimořádně agresivní jednání,“ uvedl v odůvodnění rozsudku samosoudce Karel Menšík. Doplnil, že obžalovaný se stylizuje do osoby, která dohlíží na dodržování dopravních pravidel, což mu nepřísluší.

Asistent trenéra Mladé Boleslavi Viktor Ujčík během tréninku v srpnu 2017.

Asistent trenéra Mladé Boleslavi Viktor Ujčík během tréninku v srpnu 2017.

FOTO: Vlastimil Vacek, Právo

Gajda ve voze jel se svým 19letým synem, po zastavení podle žalobce vystoupili z vozu, jeden z nich možná v ruce držel tyč. Ujčík na ně proto vytáhl legálně drženou pistoli a donutil je usednout zpět do vozu. I s ním cestoval ve voze spolujezdec.

Soudce ho pokutoval

Soud Gajdovi uložil za pokus o poškození cizí věci trest 20 měsíců vězení podmíněně odložených na tři roky a zákaz řízení na 2,5 roku. Jde o souhrnný trest, soud jej před nedávnem potrestal za ublížení na zdraví ve stadiu pokusu a výtržnictví.

„Já se necítím být vinný. Nemám co skrývat, oni nemluvili pravdu a já mám být odsouzený,“ uvedl ve své závěrečné řeči obžalovaný. Podle něj bylo vše naopak a agresorem na silnici byl Ujčík, a to i z toho důvodu, že řídil mnohem silnější vůz.

Protože se choval při jednání nevybíravě, dostal ještě pokutu 5000 korun. Opíral se soudci loktem o jeho stůl, v době odůvodňování rozsudku se procházel po jednací síni a nahlas dával najevo, že s verdiktem nesouhlasí. Tvrdí, že potrestán neměl být on, ale Ujčík. Soudce muže opakovaně marně vyzýval, aby se zklidnil. Teprve po těchto upozorněních mu udělil pokutu.

Gajda má 14 záznamů o přestupcích, několikrát i za vybržďování jiných vozů. Do některých z nich po vybrždění kopal a slovně napadal řidiče.