Soud v roce 2015 poslal oba muže na šest let do vězení. Odvolací soud ale verdikt zrušil a nařídil k nové projednání, které skončilo zproštěním.

„V té věci už jednou v rámci odvolání rozhodoval Vrchní soud v Olomouci, který řekl, že důkazy předložené v trestním řízení jsou nepostačující k tomu, aby byli dotyční odsouzeni,“ řekl Právu Radim Sobek z Krajského státního zastupitelství v Ostravě.

Podle něj ani doplněním dokazování nebyly opatřeny žádné další relevantní důkazy, které by situaci žalobce vylepšily.

Kotas si tak může definitivně oddychnout, Simon si ale zatím beztrestností jistý být nemůže, neboť ještě figuruje jako obžalovaný v obdobném případu projednávaném u plzeňského krajského soudu.

Měli být pouhými prostředníky prodeje

Podle spisu měli Simon s Kotasem nabízet v roce 2009 v ostravské galerii Chagall k prodeji šest padělaných obrazů Marka Chagalla, Vasilije Kandinského a dalších malířů za milióny korun. Oba tvrdili, že o nepravosti děl neměli ani tušení. Byli prý prostředníky, které majitelé obrazů pověřili k prodeji.

Miroslav Simon (na snímku se svou obhájkyní) znovu stanul před ostravským krajským soudem. Druhý obžalovaný Jiří Včelař Kotas se jednání neúčastní a pobývá v Kanadě.

Miroslav Simon (na snímku se svou obhájkyní) před ostravským krajským soudem (archivní snímek z června 2014)

FOTO: Aleš Honus, Právo

Soud sice dospěl k jednoznačnému závěru, že se jednalo o falza, ale obhajobu obžalovaných uznal. „Nebylo spolehlivě prokázáno, že by obžalovaní věděli, že se jedná o padělky a tyto chtěli prodat jako pravé. Při takovém druhu obchodu neměli žádnou povinnost si ověřovat pravost děl,“ píše se v rozsudku.

Druhým dechem ale soud dodal, že po provedeném dokazování existují určitá podezření, že obžalovaní mohli vědět, že se nejedná originály. Upozornil v této souvislosti zejména na to, že nabízeli obrazy neoficiální cestou mimo dražby a aukce.

Obrazy patřili plzeňským starožitníkům Jiřímu K. a Pavlovi K., kteří jsou v Plzni souzení pro podezření, že díla padělali a prostřednictvím dalších lidí s nimi obchodovali.

Jiří V. Kotas na snímku z roku 1992

Jiří V. Kotas na snímku z roku 1992

FOTO: Archiv, Právo