Postupem policie se zabývala několik týdnů i Generální inspekce bezpečnostních sborů. Dospěla k závěru, že žádný z policistů neporušil zákon. Postup zkoumalo i krajské policejní ředitelství. Závažné nedostatky ale podle Bocána nenašlo.

„Ve svých závěrech nedošel kontrolní orgán krajského ředitelství k jakýmkoliv závěrům, které by svědčily pro takové pochybení policistů, které by na konečný výsledek mělo mít jakýkoli vliv," řekl ve středu mluvčí prezidia Jozef Bocán.

Zvenku nevzhledná garáž vypadala uvnitř vcelku dobře.

Zvenku nevzhledná garáž vypadala uvnitř vcelku dobře.

FOTO: Policie ČR

Jen na drobná pochybení přišlo podle Bocána policejní prezidium. „Konstatovali spíše dílčí či administrativní nedostatky, nicméně opět bez vlivu na výsledek pátrání," doplnil Bocán. Nedostatky byly podle Bocána formální, například vedení spisu nebo komunikace.

Našli je rodiče

Děti zmizely 28. srpna. Garáž, v níž byly vězněny šestatřicetiletým recidivistou, našli chlapcovi rodiče 7. září. Policie přiznala, že v areálu garáží byla hlídka už večer 6. září. Místo, kde jsou drženi, chlapec zašifroval do dopisu, který únosce poslal jeho rodičům.

Video

Muž obviněný z únosu dětí na vazebním zasedání. Zdroj: Právo

Obsah dopisů zkoumali rodiny i písmoznalci. Řada slov byla opakovaně přeškrtaná a přepsaná. „Slova dávala význam střecha, střela, Střekov, současně probíhalo pátrání na Střeleckém ostrově. Večer dostáváme informaci od rodiny, že relevantní má být opravdu Střekov. Kolem desáté hodiny večer probíhá prověrka na místě v areálu garáží. Děti nebyly nalezeny. Nic nenasvědčuje tomu, že se tam v tu dobu nacházejí," řekl už dříve náměstek krajského policejního ředitele Zbyněk Dvořák.

Postup policie kritizují jak oběti únosu, tak jejich rodiče. Z nečinnosti obvinila kriminalisty i unesená dívka. „Bylo to hrozné šílenství a nikomu to nepřeju a policii nesnáším – nezachránili nás. Jeho rodiče nás zachránili, akorát policisté nás dostali ven, ale nechtěli přijet, proto nesnáším policii, protože by nás tam nechali umřít," napsala na sociální síť Facebook.

Únosci hrozí až osm let vězení. Čelí obvinění z vydírání, zbavení osobní svobody, ohrožování výchovy mládeže a šíření pornografie. Soud ho poslal do vazby.