„Každý z nich má na nehodě svůj podíl viny,“ uvedla šéfka plzeňského státního zastupitelství Antonie Zelená.

Rumunský řidič Volkswagenu Sharan zastavil za sjezdem na Klatovy, kde chtěl původně z dálnice odbočit. Za ním jedoucí krajan v kamiónu už nestačil dobrzdit. Náraz osobní vozidlo zcela zdemoloval. Na místě zemřeli čtyři pasažéři, další tři včetně řidiče skončili v nemocnici.

„Pro mě jako šoféra je naprosto nepředstavitelné, aby normální člověk zastavil na dálnici v pravém jízdním pruhu, a ještě zapnul blikačky. Když před sebou v nějaké větší vzdálenosti zaregistrujete jediné auto na blikačkách, tak první vjem je takový, že stojí v odstavném pruhu a nic mimořádného se neděje. Přesně to byl případ i šoféra kamiónu. V momentě, kdy rozeznal, že to odstavný pruh není, snažil se nějakým způsobem tu situaci vyřešit, ale už bylo pozdě,“ řekl právník Zdeněk Polanka, který obhajuje řidiče kamiónu.

Řidič prý předpisy neporušil

Podle něj udělal řidič osobáku daleko větší chybu. „Přejel odbočku a teď nevěděl, co má dělat, tak zastavil. Pochopil bych, kdyby zastavil v odstavném pruhu a zacouval ten kousek zpátky. Je to sice prasečina na dálnici, ale dalo by se to tím nějak vyřešit,“ dodal Polanka.

Upozornil na to, že jeho klient žádné dopravní předpisy neporušil. „Nic špatného během jízdy neudělal. Jel přiměřenou rychlostí, nepředjížděl. Prostě jenom špatně vyhodnotil situaci, což bohužel mělo tak závažné následky,“ uzavřel advokát.

Řidiče kamiónu soud krátce po nehodě poslal do vazby. Později ho ale propustil na čtvrtmiliónovou kauci pod podmínkou, že bude spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení.