Nadřízený Tuhého, kterým je ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), mu minulý týden podle zjištění Práva uložil ve správním řízení pokutu deset tisíc korun, a především pak zákaz řízení po dobu šesti měsíců, což následně redakci potvrdil sám Tuhý. Ministrovo „rozhodnutí ve  věci jednání, které má známky přestupku“, obdržel Tuhý v úterý 25. října.

„Mohu potvrdit, že jsem v těchto dnech převzal rozhodnutí správního orgánu ministerstva vnitra, které se týká přestupku v dopravě – překročení rychlosti,“ řekl ve čtvrtek Právu Tuhý.

Jel bez majáku

Úředníkům vnitra podle svých slov vysvětlil důvody, proč jel v červenci tak rychle, a zároveň potvrdil, že při řízení nepoužil majáky, i když by na to měl jako policista při plnění služebních povinností nárok. Podle zjištění redakce Tuhého povolali během víkendu k okamžitému návratu do Prahy, aby tam řešil vzniklou bezpečnostní situaci. V té době došlo v Turecku k neúspěšnému pokusu o převrat a svržení tamního prezidenta Erdogana.

„Pokud bych plnil úkoly policie a chtěl využít oprávnění dané zákonem, tak bych samozřejmě při plnění úkolů a zejména při překračování rychlosti měl možnost použít zvláštní výstražné zařízení s právem přednosti jízdy, ale toho jsem nevyužil,“ řekl Tuhý. „V tom okamžiku jsem se stal běžným řidičem, proto za to nesu příslušné následky a plnou odpovědnost,“ uvedl Tuhý.

Porušení dopravních předpisů přiznává a k věci se prý rozhodl postavit jako chlap, tedy nemíní jakkoli uložený trest rozporovat, přestože by mohl podat odvolání. To ale odmítl.

Trest je pravomocný

„Nesu plnou zodpovědnost za překročení rychlosti, a proto jsem ten trest, který mi byl vyměřen s pokutou deseti tisíc korun a šesti měsíci zákazu řízení, přijal a respektuju to. Na místě jsem se vzdal možnosti opravných prostředků, tudíž to rozhodnutí v tuto chvíli nabývá právní moci,“ řekl policejní prezident s tím, že pro něj je to již uzavřená záležitost.

I podle výše uloženého trestu lze usuzovat, že rychlost překročil výrazně, a to o více než čtyřicet kilometrů. V takovém případě lze uložit finanční sankci pět až deset tisíc a zákaz řízení v rozmezí od šesti měsíců do jednoho roku. Tuhý tak dostal peněžní trest na samé horní hranici, naopak o řidičák přišel na nejkratší možnou dobu.

Policejní prezident na dotaz Práva potvrdil, že povolenou rychlost skutečně překročil více než dvojnásobně. „Bylo to na úseku, kde je povolena padesátikilometrová rychlost, a bylo to více než o padesát kilometrů v hodině,“ uvedl Tuhý. A na doplňující otázku, zda tedy jel přes stovku, odvětil: „Ano, bylo to tak.“

Není jediný

Ministr Chovanec nyní považuje celou záležitost za uzavřenou. „Ztotožnil jsem se se závěry šetření odborného úseku ministerstva vnitra a na jejich základě přijal rozhodnutí, které považuji za adekvátní. Jsem rád, že se k tomu policejní prezident postavil jako chlap a vzdal se lhůty na odvolání,“ napsal ve čtvrtek Právu. „Policejní prezident má i nadále moji důvěru,“ dodal.

Tuhý není jediný český policejní prezident, který měl problém s dodržováním dopravních předpisů. Před deseti lety novináři přistihli Vladislava Husáka, jak při cestě z Lán do Prahy jede rychlostí 190 kilometrů za hodinu.  Husák to vyřešil tak, že sám uložil řidičák na tři měsíce do úschovy na pražském magistrátu a poslal charitě 10 tisíc korun.