„Ze strany personálu Psychiatrické nemocnice Bohnice nedošlo k porušení zákona, vnitřních předpisů nemocnice ani doporučených postupů České psychiatrické společnosti,“ shrnul výstup člen komise a ředitel Národního ústavu duševního zdraví profesor Cyril Höschl.

Komise zjistila, že chyba nastala v komunikaci mezi policií, záchranáři a lékaři psychiatrické nemocnice, kterým některé zásadní okolnosti případu nebyly při přebírání pacientky sděleny.

Na doporučení komise vytvoří resort zdravotnictví a vnitra speciální pracovní týmy, které zpřesní pravidla komunikace policie a lékařů o psychiatrických pacientech. Do dvou měsíců by také měla začít školení pro policisty, kteří při své práci přicházejí do kontaktu s duševně nemocnými.

Zkušenosti z tohoto i dalších podobných případů zohlední Němeček při přípravě reformy psychiatrické péče i nových zákonů.

„Jsme připraveni aktivně se podílet na urychleném hledání takových pravidel komunikace, která pomohou do budoucna podobným tragédiím zabránit,“ uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Konflikty s ostatními pacienty

Třiatřicetiletá žena si oběť vyhlédla a zbraň si opatřila přímo v obchodě, kde se vražda stala. V Bohnicích se léčila opakovaně a měla konflikty s ostatními pacienty. Naposledy tam byla kvůli napadení, kterého se dopustila v kavárně na pražském Újezdu na začátku července.

Nemocnice ale o tomto útoku informace nedostala. Existuje přitom zápis o tom, že lékaři se aktivně o okolnosti zajímali, dozvěděli se ale jen to, že pacientka podstoupila dechovou zkoušku. O útoku v malostranské kavárně s cílem zabít policie lékařům neřekla.

Němeček ve čtvrtek zopakoval politování nad tragédií a zmařeným lidským životem. Už po loňském útoku bývalého pacienta psychiatrie trpícího bludy, který v Horní Bříze zabil knihovnici, řekl, že zcela vyloučit útok takového pacienta nelze, protože nikdy není možné najisto říct, že už je vyléčen. Podle odborníků žije v ČR na 800 těžkých psychotiků, kteří představují trvalé riziko pro okolí.