Olšanovi, kterého si jeho nadřízení po pracovní stránce nemohli vynachválit, zlomila vaz službička pro známého. Poskytl mu falešné alibi, aby ho vyvinil z dopravního přestupku.

„Odvolací soud potvrdil rozhodnutí okresního soudu o vině, ale změnil původní podmíněný trest odnětí svobody na peněžitý trest ve výši 30 tisíc korun,“ sdělil mluvčí krajského soudu David Unger.

Soudy se shodly v tom, že si Olšan musel být vědom toho, že jedná v rozporu se svým služebním postavením, čímž ohrozil důvěru v policejní sbor.

Podle obžaloby vystavil policista potvrzení podnikateli Pavlovi Nejdlovi, ve kterém nepravdivě deklaroval, že se v době spáchání přestupku nacházel na úředním jednání s orgány policie. Papír s kulatým razítkem pak Nejdl použil jako alibi při obhajobě ve správním řízení.

Měl být na akci policie

Případ začal v srpnu 2013, kdy Nejdl se svým luxusním Audi A7 zaparkoval v Plánické ulici v Klatovech na zákazu zastavení. Když na místo přijela hlídka městské policie, vrátil se k vozidlu a strážníkům řekl, že není řidičem. Poté, co strážníci místo opustili, odmontoval registrační značky a odjel. Později si Nejdla předvolali na přestupkovou komisi.

„Řešil jsem ho kvůli tomu, že měl řídit vozidlo bez registračních značek. Na základě výpovědi strážníků a fotek z městského kamerového systému jsem došel k závěru, že je vinen. On na to reagoval tím, že vozidlo řídit nemohl, protože byl na policejní akci. Tak jsem ho vyzval, aby to doložil. Přinesl potvrzení od policie, že se v té době účastnil úředního úkonu,“ uvedl před soudem Milan Prchlík z odboru dopravy Městského úřadu v Klatovech.

Olšan u soudu tvrdil, že Nejdl s ním byl přítomen prohlídce obytného vozidla v Otíně, které vlastní Nejdlův známý, a které mělo údajně pocházet z trestné činnosti.

„Žádnou prohlídku vozidla v inkriminovanou dobu policista za účasti Nejdla neprovedl. Pokud tvrdí, že ano, pak to udělal nad rámec svých služebních povinností, bez vědomí nadřízených a bez toho, aby tento úkon zanesl do elektronického informačního systému policie, což je jeho povinností,“ vysvětlil klatovský soudce Jaromír Veselý.