Státní zastupitelství o případu informovalo na začátku července. „Muž byl zadržen jako podezřelý v Polsku na základě vydaného evropského zatýkacího rozkazu a předtím vydaného příkazu k zadržení podezřelého, protože existovalo nebezpečí, že mu nebude moci být doručeno usnesení o zahájení trestního stíhání, okolnosti tomu nasvědčovaly," řekla tehdy dozorující státní zástupkyně Brigita Bilíková z Krajského státního zastupitelství v Ostravě.

Kromě Zátorského byli podle státní zástupkyně zadrženi další dva lidé, kteří jsou spoluobvinění. "Ti byli vzati do vazby. Je to jednak z důvodu, že hrozí nebezpečí, že by mohli uprchnout a skrývat se, a z toho důvodu, že by mohli ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky. To rozhodnutí o vzetí do vazby dosud není pravomocné," řekla Bilíková. U těchto dvou lidí již bylo zahájeno trestní stíhání. O vydání soud ještě nerozhodl.

Vedl několik firem

Způsobená škoda podle Bilíkové přesahuje 100 miliónů korun. „Je to záležitost, která se vztahuje k aktivitám z nějakých předchozích let," doplnila žalobkyně.

Osmačtyřicetiletý Zátorský stál v čele řady firem, které postupně zkrachovaly. Byly mezi nimi stavební společnost VOKD, Geofin, Slezský kámen, aerolinky Job Air – Central Connect Airlines nebo opravna letadel Job Air Technic. Podíl měl i ve spořitelním a úvěrním družstvu Unibon, kterému v roce 2012 Česká národní banka odebrala licenci.

Letos v dubnu podal Aleš Glončák z Bílovce přímo na Zátorského insolvenční návrh, ve kterém žádá, aby soud Zátorského poslal do úpadku a na jeho majetek prohlásil konkurz. Důvodem jsou dvě nesplacené směnky dohromady za devět miliónů korun. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

Zátorský návrh označil za šikanózní. Komerční banka uvedla, že má za Zátorským pohledávku přesahující čtyři milióny korun týkající se hypotéky, přičemž po datu splatnosti je částka převyšující 415 000 korun. Soud zatím o návrhu nerozhodl.