Dodávku proudu nicméně podle dřívějších vyjádření společnosti ČEZ i teplické policie exploze nepřerušily.

„Není možné, aby v České republice někdo vyhazoval do vzduchu cokoli. Ten případ mi ale rozhodně nepřijde banální. Pokud si někdo ten výbuch připraví na předem vytipovaném místě a vyhodí to do povětří, tak to jednoznačně splňuje znaky závažného trestného činu a je třeba to prošetřit,“ konstatoval ministr.

Nemocnice je proti výpadku pojištěná

Dosud neznámý pachatel připravil na místě nástražný výbušný systém, kterým zřejmě chtěl přerušit elektrické vedení. Podle důvěryhodného zdroje redakce seznámeného s případem k tomu použil pětilitrový kanystr s dosud neznámou hořlavou látkou, vodič a elektrický článek, jejichž zbytky na místě našel i znalec na výbušniny a zástupci policejní pyrotechnické služby.

„Došlo k oddělení jedné nohy sloupu a druhá noha sloupu byla oddělena z padesáti procent. Sloup sice nebyl zahrnut do kritické infrastruktury ČR, ale jeho poškozením by byla bez dodávky energie nemocnice Teplice a dalších 127 zákazníků,“ uvedl zdroj Práva.

Jeho slova pak částečně potvrdil mluvčí ČEZ i mediální zástupce akciové společnosti, pod kterou nemocnice spadá. Oba ale odmítli, že by nemocnice zůstala v případě vypojení sloupu od elektřiny zcela bez proudu.

„Ano, tato linka napájí i teplickou nemocnici, ale není jediná, kterou lze tuto nemocnici napájet. Elektřinu lze přivádět z několika směrů, a navíc jako každá nemocnice má i ta teplická svůj záložní generátor,“ sdělil v pondělí Právu mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

„Ten sloup se skutečně týkal i nás, ale elektřina k nám proudí i z jiných míst, tzv. přesmyčkou, takže nehrozil výpadek proudu v nemocnici. To platí i v případě následné opravy toho sloupu elektrického vedení, nebudeme tedy muset použít záložní generátor,“ řekl Právu Jiří Vondra, mluvčí Krajské zdravotní společnosti, pod kterou teplická nemocnice patří.

Doplnil, že v případě celkového výpadku proudu zmíněný generátor zásobuje elektřinou všechna důležitá oddělení nemocnice, ať už jde o operační sály, ARO, či jiná místa, kde jsou pacienti napojeni na přístroje.

Viníkovi hrozí až osm let

Případ vyšetřuje krajská kriminálka, její zástupci se ovšem nechtějí k podrobnostem vyjadřovat. Tedy ani k tomu, proti komu mohla být snaha zlikvidovat elektrický sloup namířena a čím přesně se ho kdosi snažil odpálit.

Již v minulých dnech se ale objevila verze, že výbuchy mohly souviset s konkurenčním bojem v solárním byznysu, protože nedaleko stojí fotovoltaická elektrárna.

Pachatel se podle všeho dopustil obecného ohrožení, kde u soudu hrozí až osmiletý trest. Chovanec však věří, že policisté strůjce explozí najdou a zjistí i jeho motivaci, proč chtěl odstřelit elektrický sloup.

„Pevně doufám, že policie odhalí toho viníka a pak se ukáže, jestli to je jen pomatený jedinec, anebo jestli je součástí nějaké skupiny, která tím může řešit případně nějaké své politické či jiné zájmy,“ dodal ministr.