Chaloupek společně se dvěma kumpány Karlem Duchoněm (25) a Kevinem Gibsonem (21) násilím sebrali rozvozci pizzerie Májovka Františku Moravcovi kasírtašku se 17 tisíci, které následně utratili ve striptýzovém klubu.

„Senát dal ještě přednost výchovnému účelu trestu před trestní represí. Jsou to mladí lidé, doznali se, projevili upřímnou lítost a nahradili škodu,“ sdělila soudkyně. Podle ní byla hraniční situace pro uložení nepodmíněného trestu právě u Chaloupka. „Je otázka, co by s ním ale udělal tříletý pobyt ve vězení. Dostal ještě šanci začít se chovat jiným způsobem. I pětiměsíční pobyt ve vazbě pro něj může být dostatečným ponaučením,“ dodala soudkyně.

Oloupit poslíčka měl být právě Chaloupkův nápad, mladík byl také z trojice útočníků nejaktivnější. „Po předchozí domluvě fyzicky napadli rozvozce pizzy, kterou si objednali do domu v Mohylové ulici. Po otevření dveří Chaloupek srazil muže pěstí k zemi a společně s dalším obviněným ho mlátili a kopali s cílem zmocnit se peněženky s finanční hotovostí,“ uvedl státní zástupce Michal Klíma.

Škrtil ho

To se jim povedlo, když Chaloupek poslíčka chytil rukou kolem krku a škrtil ho. „Pak všichni tři z místa utekli, peníze si mezi sebou rozdělili a použili pro svoji potřebu,“ dodal Klíma.

Gibson s Duchoněm vypověděli, že obrat poslíčka o peníze byl Chaloupkův nápad. „Venca byl hlavním strůjcem. Nejdřív se nás zeptal, jestli máme odvahu. Říkal, že rozvozci pizzy nosí u sebe víc peněz. Pak začal popisovat plán a my mu to odkývali, měli jsme už taky něco vypito,“ uvedl Duchoň.

Další sled událostí popsal Duchoň následovně. „Po zazvonění jsme všichni sešli dolů ke dveřím. Jakmile je Venca otevřel, hned dal tomu pizzaři pěstí do obličeje. Já se pak přidal, myslím, že jsem ho praštil dvakrát nebo třikrát. Snažil se bránit, ale neměl proti nám šanci. Pak ho vzal Venca do kravaty a já mu sebral peněženku,“ prohlásil Duchoň.

Vymlouval se na alkohol

Chaloupek před soudem tvrdil, že první praštil Moravce Duchoň. „Já jsem ho jen chytil za ruku, aby neutekl, a Duchoň mu dal pěstí do obličeje. Potom jsme se všichni tři váleli po zemi a přetahovali se o kasírtašku. Já ho pak chytil pod krkem a Duchoň se zmocnil kasírtašky. Z místa jsme utekli,“ vypovídal Chaloupek, který už má v trestním rejstříku dva záznamy za krádež a výtržnictví.

Na otázku, proč užil násilí, sklopil hlavu a řekl: „Nejsem schopen odpovědět. Byl jsem opilý, to se na mém jednání asi podepsalo,“ dodal.

Poškozený František Moravec v soudní síni ukázal na Chaloupka a potvrdil, že je to ten muž, od kterého schytal mezi dveřmi první ránu a který byl při útoku nejvíce aktivní. „Chytil mě do kravaty a škrtil. Nemohl jsem se bránit. Volal jsem o pomoc. Když se zmocnili kasírtašky, utekli,“ řekl 41letý muž.