Celý příběh se začal podle serveru odehrávat 31. března, kdy mladý muž venčil psa s kamarády na Žižkově a potkal hlídku policie se samopaly. Jejím směrem utrousil poznámku, že by se měli stydět za čínského prezidenta. O pár ulic dál následovala kontrola.

KOMENTÁŘ DNE:

Očima Saši Mitrofanova: ODS budoucím hegemonem? Dokáže i odpuzovat

Poté, co policistům předal své doklady, chtěl si jednání se strážci zákona natočit na mobil. To ovšem neměl dělat. Naštvaná hlídka mu podle jeho slov vyrazila mobil z rukou a spoutala ho. Jak dále vypověděl, nedával policistům žádný důvod k takovému chování a nebyl agresivní.

Když se pak ocitl na služebně, chtěl zavolat svému otci, aby ho informoval o události. Policisté ho však odbyli s tím, že když zná svá práva, má znát i své povinnosti.

To už zadržený nevydržel a řekl si o služební číslo jednoho z uniformovaných mužů. Ten mu jej ukázal a k tomu podle mladíka přidal dvě facky. Navíc ho zesměšnil před přítomnými kolegy. „Jsi buzerant?“ zeptal se podle serveru Echo24 s narážkou na jeho oblečení policista.

Prohlídka kvůli podezření na drogy

Následovala prohlídka údajně kvůli podezření z držení drog. To se nepotvrdilo a zřejmě již naštvaný policista chytil zadrženého pod krkem a vrazil mu další facku se slovy: „Zapamatuj si, že se příště nemáš ptát.“

Nakonec policisté studentovi řekli, aby se nedivil, že ho zadrželi, protože „vypadal jako feťák“. Před propuštěním podepsal dokumenty a bez kopie odešel.

Mladý muž se nechal ošetřit v nemocnici a prostřednictvím svého advokáta podal na policisty stížnost ke GIBS.

„Mohu potvrdit, že jsme v minulém týdnu takový podnět obdrželi. Více informací k tomu momentálně podávat nemohu. Kdy budou výsledky prověřování, nelze v tuto chvíli odhadnout,“ řekla Novinkám mluvčí GIBS Radka Sandorová.

Odbor vnitřní kontroly i GIBS šetří po návštěvě čínského prezidenta několik podnětů na chování policie. Mimo jiné také na hlídku kriminalistů, jež přišla na pražskou FAMU a zajímala se o vyvěšené tibetské vlajky. [celá zpráva]