Hlavní obsah
Policejní prezident Tomáš Tuhý Foto: Petr Hloušek, Právo

Policejní prezident se omluvil za návštěvu policistů na FAMU

Policejní prezident Tomáš Tuhý se děkanovi FAMU Pavlu Jechovi písemně omluvil za návštěvu policistů v budově této fakulty kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám při návštěvě z Číny. Postup policistů v něm označil za „nevhodný a nadbytečný”. Dva policisté čelí kárnému řízení.

Policejní prezident Tomáš Tuhý Foto: Petr Hloušek, Právo
Policejní prezident se omluvil za návštěvu policistů na FAMU

FAMU se připojila k iniciativě veřejného vyvěšení tibetské vlajky coby symbolu vyjadřujícího podporu všem osobám a skupinám, jejichž lidská práva jsou porušována perzekucí ze strany čínského režimu. Přímo v budově se o standartu zajímali dva muži, kteří se představili jako příslušníci kriminální policie.

Tuhý v omluvném dopise napsal, že návštěva policistů v budově byla způsobena „komunikační chybou a přílišnou aktivitou policistů“. "Policie České republiky zároveň prohlašuje, že v tomto směru nebyl vydán žádný pokyn k odstranění symbolů Tibetu z budovy FAMU ani jiným způsobem nedošlo k zásahu do práva na vyjádření názorů osob v této budově, což bylo v rámci šetření potvrzeno i zaměstnanci FAMU," píše Tuhý v dopise.

Současně se za incident FAMU omluvil. „Přesto se Vám tímto, vážený pane děkane, jménem svým za nevhodnost a nadbytečnost provedeného služebního úkonu směrem k zaměstnancům FAMU omlouvám.“

Policie kromě FAMU zasahovala v souvislosti s návštěvou čínského prezidenta ve dnech 28. až 30. března v celé řadě případů, a to jak proti odpůrcům, tak i jeho příznivcům. Výsledky prověřování celého bezpečnostního opatření chce policie zveřejnit koncem týdne.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků