Případem se kriminalisté zabývali od května loňského roku. Slovenský muzikant, který si přeje zůstat v anonymitě, přijel do Prahy kvůli vystoupení v rámci Pražského jara. Přes noc pak jeden ze svých tří nástrojů nechal uzamčený v autě u hotelu na Bertramce. Druhý den zjistil, že violon vyrobený v 16. století někdo ukradl.

„Byla to obrovská chyba, nástroj se v autě nenechává,“ zpytoval svědomí muž, který se živí jako profesionální kontrabasista.

„Tento violon pochází z období kolem roku 1550. Z té doby neexistují skoro žádné nástroje. Ještě jsem se nesetkal s nějakou sestrou nebo bratrem tohoto nástroje. Výjimečný je především věkem a tvarem, který je archaický a rustikální. Jsem překvapený, stále si nástroj prohlížím a nevěřím tomu, že mu nic není. Dokonce i ladění drželo, když jsem ho rozbalil,“ přibližuje.

Náhodná krádež

I přesto, že se kriminalisté od začátku neměli „čeho chytit“, po několika měsících zloděje vypátrali. Z několika podezřelých si totiž vytipovali jednu konkrétní osobu, kterou koncem roku se souhlasem státního zástupce zadrželi.

Muž se při výslechu ke krádeži přiznal, v té době už ale neměl ukradený violon u sebe. S pomocí obviněného kriminalisté nástroj vypátrali v polovině ledna letošního roku.

Nejednalo se o krádež na zakázku, ale o náhodnou pouliční krádež. O skutečné hodnotě nástroje však zloděj neměl ani ponětí. Kriminalisté šestačtyřicetiletého muže obvinili za krádež a poškození cizí věci. Ve vězení by si mohl odpykat až desetiletý trest, s ohledem na hodnotu nástroje.

„V oblasti kriminality se navíc nejedná o žádného začátečníka. V minulosti byl již čtyřiadvacetkrát soudně trestán za různé, převážně však majetkové trestné činy,“ uvedla policejní mluvčí Iveta Martínková.