Obžalovaný říkal už před začátkem úterního jednání u pražského městského soudu svému právníkovi, že nechce, aby se konalo. Vznesl námitku podjatosti předsedy senátu Jiřího Říhy, a když byla zamítnuta, prohlásil, že má zdravotní problémy. Soudce vyhlásil desetiminutovou přestávku, po níž se muž v jednací síni kácel na zem a vykřikoval "já tady prostě nebudu".

Nakonec se začal přetlačovat s trojicí dozorců z Vězeňské služby, kteří mu po zhruba minutové potyčce nasadili pouta. Říha muže následně vykázal ven, dokud se neuklidní. Eskorta však zanedlouho zatelefonovala do jednací síně, že musela přivolat lékaře.

První exmanželka: Nikdy nedělá nic jen tak

Soudní senát v úterý kvůli přístupu obžalovaného stihl vyslechnout jen mužovu první bývalou manželku, a to pouze částečně. Žena líčila, jak ji někdejší manžel napadal a jak vyhrožoval jí i jejím dětem, což prý její dceru dohnalo k pokusu o sebevraždu. "Když si našel novou partnerku, říkala jsem, že to udělá znova, ale nikdo mi bohužel nevěřil. Dám obě ruce do ohně za to, že ji na sto procent chtěl zabít. Nikdy nedělá nic jen tak," uvedla.

Popsala, jak ji obžalovaný držel doma, jak nesměla chodit do práce a jak ji odřízl od rodiny a přátel. "Udělal mi dluhy a říkal, že je zaplatí, jen když budu dělat všechno, co chce on. Takže jsem s ním musela spát, i když jsem nechtěla," vzpomínala s pláčem. "Podle mého není normální člověk, potřebuje manipulovat s lidmi podle toho, jak on chce a jak se mu to líbí," dodala.

Muž si poté našel novou, o 27 let mladší manželku, která se s ním ale rovněž rozvedla. Podle obžaloby se za ní loni v červenci vypravil s dvěma kuchyňskými noži na Kačerov, kde pracovala jako dozorčí turniketů. Když se žena vyklonila z okénka, chytil ji se slovy "já tě zabiju, děvko" za krk a začal ji tahat ven.

NS: možná ji nechtěl zabít

Poté vykopl výplň dveří a vnikl do místnosti, kde ženě přispěchal na pomoc její kolega a zároveň partner. Obžalovaný ho pobodal do břicha, čepel jednoho z nožů pronikla až do jater. Žena mezitím přivolala pomoc, okamžitá operace pobodanému zachránila život.

Podle usnesení Nejvyššího soudu neumožňuje mužovo počínání vůči exmanželce jednoznačný závěr o tom, že jeho záměrem bylo ženu usmrtit. Muž se dříve hájil tím, že vraždit nechtěl, není prý agresivní typ. Exmanželce prý jenom hodlal udělat ostudu a chtěl si s ní také "vyříkat, proč mu nebere telefon".

Jejich manželství podle něj skončilo pouze formálně kvůli exekucím, takže ji nadále vnímal jako svou partnerku. Žena však v minulosti vypověděla, že se rozvedli kvůli mužovým finančním problémům, alkoholové závislosti a výhrůžkám.