„Nehodlám už opakovat to, co jsem provedl. Bránil jsem svůj život a životy rodiny. Měl jsem legálně drženou zbraň, nemyslím si, že bych byl pro společnost nebezpečný,“ řekl ve středu u soudu Čorňák.

Čorňák je pět let držitelem zbrojního průkazu, podle znalců trpí paranoidními a perzekučními bludy. Proto se cítí ohrožený domnělými nepřáteli.

„V důsledku této psychické poruchy nebyl v době spáchání činu vůbec schopen rozpoznat protiprávnost svého chování a ani jej ovládat,“ konstatovala státní zástupkyně v usnesení o zastavení trestního stíhání. Soud bude každý rok přezkoumávat, zda důvody pro zabezpečovací detenci nadále trvají.

Psychiatři dále upozornili na to, že pobyt Čorňáka na svobodě je pro společnost krajně nebezpečný, neboť bludné představy vyvolávající u něho obrovský strach o život jej natolik ovlivňují, že by se mohl dopouštět dalšího podobně závažného jednání.

Pořád měl strach

Při domovní prohlídce našli policisté u Čorňáka samopal, náboje a různé nástražné systémy, jako například desky s hřeby nebo speciálně upravená kopí.

„Měl pořád z něčeho strach. Vyprávěl, že u baráku na zahradě mají přistát helikoptéry s teroristy. Cítil se často ohrožen, myslel si, že je sledovaný a že ho chce někdo zabít. Mnohokrát se stalo, že se v domě zabarikádoval, pustil padací most s hřeby a nevycházel ven,“ vypověděli v průběhu vyšetřování členové jeho rodiny.

Kvůli tomu si prý také pořídil zbrojní průkaz a revolver, který měl stále při sobě na svoji obranu. K získání zbrojního průkazu Čorňák uvedl, že měl kladné potvrzení od praktického lékaře. „V té době ještě nebyly povinné psychotesty. Normálně jsem složil zkoušky,” vysvětlil údajný vrah.

S obětí se znal Čorňák 13 let. K vraždě, která připomínala spíše popravu, došlo 7. listopadu.

Lemon zastavil se svým autem u Čorňákova domu na okraji Chrástu. K vozu střelec přišel ze strany spolujezdce, kde bylo stažené okénko, a na řidiče šestkrát vystřelil. Pak odešel do domu přebít. Mezitím auto sjelo ze silnice do příkopu.

Střílel před svědky

Postřelenému muži za volantem se snažili dát první pomoc projíždějící řidiči, kteří tam zastavili. Čorňák přišel zpátky k autu a před svědky ještě dvakrát po Lemonovi vystřelil.

Potom utekl do domu, kde ho později zatkla policejní zásahová jednotka. Pět kulek zasáhlo Lemona přímo do hlavy a krku. Neměl šanci přežít.

U výslechu Čorňák tvrdil policistům, že Lemona zabil kvůli jeho napojení na teroristy. Prý mu jeden Albánec řekl, že má dokonce prsty v útoku z 11. září 2001 v New Yorku.
„Předem věděl, že se to v té Americe stane. Ještě s jinými lidmi seděl u televize a čekal, až to budou vysílat,“ uvedl Čorňák do protokolu.

Také se prý dozvěděl, že mafie vedená Lemonem chce unést manželku a dceru amerického miliardáře Donalda Trumpa a přinutit ho přepsat na ně veškerý svůj majetek. Když to prý neudělá, najmou si nějakého muslimského cvoka, který mu vjede autem plným výbušnin do baráku a tam se odpálí.

„Chtěli, abych zradil FBI, pro kterou jsem pracoval, a dal se do spolku s nimi. Vyhrožovali, že pokud budu někde mluvit o tom, že Lemon je namočený v terorismu, všechny z mé rodiny zabijí,“ prohlašoval Čorňák.

Myslel si, že ho chtějí unést

Když Lemon zastavil v osudný den u domu v Chrástu, vrah už svíral pistoli v ruce. Myslel si prý, že ho Lemon a jeho kumpáni přišli unést.

Podle svých slov nejprve namířil na Lemona zbraň a zeptal se ho: „Takže jste teroristi?“ Řidič mu prý odpověděl s úsměvem: „Jo.“

„Nevěřícně jsem se ještě jednou zeptal na stejnou otázku a dostal stejnou odpověď. Z toho jsem usoudil, že všechny ty výhrůžky, které se ke mně donášejí, jsou skutečné, a ze strachu o život svůj a celé své rodiny jsem vystřelil několik ran za sebou. Auto se pak rozjelo a zajelo do příkopu. Já jsem běžel do baráku,“ popisoval kriminalistům Čorňák, jak se to všechno seběhlo.

Ze strachu, že by Lemon přežil a mohl se mstít, doplnil náboje a vrátil se k jeho vozu. „V té době už tam stáli dva mladí lidé. Stoupl jsem si před ně a dvakrát ho ještě střelil do hlavy. Pak jsem utekl zpátky do domu,“ dodal Čorňák.