„Obžalovaný měl od počátku v úmyslu vylákat poškozenou do neobydlené oblasti a poté, co ji sexuálně zneužil, tak ji chtěl usmrtit, neboť mu bylo zřejmé, že by jeho jednání oznámila. Způsob jakým odešel s nezletilou do neobydlené oblasti, tedy nejkratší cestou, nasvědčuje tomu, že jeho záměr byl realizace toho, čeho se nakonec dopustil,“ uvedla soudkyně Kamila Krejcarová.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Babička, u které dívka žila, má podle soudu nárok na odškodné ve výši 450 tisíc korun. Matku senát odkázal na civilní řízení.

Podle obžaloby odjel mladík loni 9. září z Chomutova, kde bydlel, do Klášterce. Tam na dívku počkal u školy. „Činu se měl dopustit po předchozím uvážení,“ řekl na začátku hlavního líčení státní zástupce František Stibor.

Od školy šel s dívkou k lesu k obci Ciboušov. Šla s ním prý dobrovolně, cestou sbírali i houby. Dívka chtěla na záchod. „Říkala, že řekne babičce, že jsem na ni při čurání koukal. Nevím, byl to zkrat. To, že ji zabiju, mě napadlo v tom lese, když opakovala, že to řekne babičce,“ řekl v dřívější výpovědi obžalovaný.

Nevím, co se to se mnou staloobžalovaný

Pak měl dívku škrtit a zanechal ji nedaleko od místa činu. Části jejího oblečení odhazoval pak cestou. Na místo se měl ještě vrátit a přesvědčit se, že je dívka opravdu mrtvá. Dívka byla nalezena mrtvá druhý den po rozsáhlé pátrací akci. Obžalovaný se pak šel přiznat na policii.

Jel za babičkou pro peníze

Znalci se u soudu shodli, že je nutná ústavní ochranná sexuologická léčba obžalovaného. Podle její úspěšnosti je pak možná resocializace. „Osobnost pana posuzovaného je jednoduchá, nedozrálá a šance na jeho nápravu budou záviset na tom, jak bude úspěšně absolvovat eventuálně nařízené léčení,“ řekla ve středu psycholožka Štěpánka Tůmová.

Video

Archivní záběry příchodu obžalovaného k soudu, který rozhodoval o jeho vazbě. Zdroj: Právo

Obžalovaný popřel, že by dívku znásilnil klasickým způsobem. Podle závěrů lékařů bylo nalezeno poranění genitálu a sperma, což nasvědčuje o dokonaném pohlavním styku. Další věcí, kterou popírá, je to, že by za účelem znásilnění do Klášterce přijel. Jel prý za babičkou dívky kvůli penězům, které dlužila jeho matce.

Obžalovaný celé soudní jednání sledoval pasivně, téměř nezúčastněně. Při svém posledním slově zopakoval svou krátkou omluvu. „Nevím, co se to se mnou stalo,“ prohlásil také.