Podle soudce NS Petra Šabaty opavský soud neporušil žádný zákon. „Bylo potřeba posuzovat situaci v době, kdy rozhodoval soud o jejím propuštění z ústavní léčby do ambulantní. Stížnost byla podaná po tragickém útoku ve Žďáru, posouzení celého případu jsme proto věnovali velkou pozornost,“ upozornil Šabata.

Ministryně ve své stížnosti tvrdila, že opavský soud porušil zákon, protože si řádně neověřil, zda u ženy opravdu zabrala léčba. Do ústavu byla Barbora O. umístěna poté, co v jedné z havířovských škol v roce 2012 napadla vychovatelku a dvě hodiny držela další dívku jako rukojmí. Válková argumentovala, že k propuštění na svobodu si měl soud vyžádat znalecký posudek a nespoléhat se jen na dobrozdání léčebny.

Soud si při rozhodování o propuštění zjistil všechny podstatné okolnosti včetně průběhu léčby.soudce NS

„Po prvním útoku znalec potvrdil, že žena trpí paranoidní schizofrenií a v důsledku nemoci se nebyla schopná ovládnout a ani nerozpoznala protiprávnost svého jednání. Proto byla umístěna do ústavní léčby,“ zrekapituloval Šabata. V léčebně byla žena asi dva roky, poté Psychiatrická nemocnice Opava podala k tamnímu soudu návrh na změnu léčení z ústavního na ambulantní.

Soud posudek nepotřeboval

„V únoru 2014 se konalo veřejné zasedání, kde byla vyslechnuta žena i její lékař. Ten potvrdil, že žena pochopila, čeho se dopustila. Navíc od roku 2013 byla v otevřeném režimu léčby, byla bez známek nemoci, litovala svého činu a zvládala i víkendové dovolenky, které trávila v doprovodu své matky,“ vysvětlil Šabata s tím, že nic nenasvědčovalo tomu, že by žena mohla znovu zaútočit.

Soudce upozornil i na to, že i psychiatr, ke kterému žena docházela po propuštění na léčbu, potvrdil, že útočnice chodila pravidelně každý měsíc a její stav se nijak nehoršil. „Nemáme za to, že by byl postupem opavského soudu porušen zákon. Soud si při rozhodování o propuštění zjistil všechny podstatné okolnosti, včetně průběhu léčby i lékařské prognózy. Nic soudu neukládalo nechat si vypracovat znalecký posudek, když měl odborné vyjádření psychiatrické nemocnice,“ zakončil Šabata.

Video

Spolužáci se loučili s ubodaným chlapcem ze Žďáru nad Sázavou. Záběry z 20. října 2014. Zdroj: Novinky.cz

K útoku ve střední škole obchodní došlo 14. října ráno. Pachatelka nejprve zaútočila na jednu studentku, kterou se rozhodl bránit 16letý chlapec. Ten na následky bodných zranění zemřel. Následně se vrhla na druhou dívku, které pomohl vyjednavač.