Ke konfliktu došlo v polovině září loňského roku v jedné z obcí na Třebíčsku. Hospůdka bydlel se svou přítelkyní ve svém domě, když za ženou přijel její pětatřicetiletý syn se svou družkou na Vánoce. Z jejich krátkého pobytu se nakonec vyklubaly měsíce, po které se mladý muž snažil důchodce vyštípat z jeho domu.

„Udělali ze mě bezdomovce. Nechtěli mě pouštět domů, musel jsem chodit po známých, abych měl kde hlavu složit. On byl příživník, lhář a vyžírka. Zažil jsem s ním peklo. Kdo to neprožil, nepochopí,“ hájil se devětašedesátiletý Hospůdka.

Nepracoval a hrál automaty

Jeho slova potvrzovala i matka napadeného muže. „Když syn přijel, bylo to dobrý. Ale pak nechtěli odjet. Syn byl nezaměstnaný, hrál automaty, živila jsem ho. Slyšela jsem, jak se syn s přítelkyní domlouvají, že Hospůdku z domu dostanou, i kdyby měla říct, že ji znásilnil,“ svěřila se u soudu žena.

Soužití nakonec vyvrcholilo tím, že mezi muži došlo ke konfliktu, kde hlavní roli hrály vidle. Napadený, který z útoku vyvázl s rankou na nose a odřenou dlaní, tvrdil, že se ho Hospůdka snažil bodnout do hlavy a břicha. Obžalovaný se naopak dušoval, že v průběhu hádky se o vidle jen přetahovali.

„Napadený sice vedl příživnický způsob života, ale i takoví lidé jsou chráněni zákonem a nelze jim sahat na život,“ argumentoval státní zástupce. „Kdyby mě někdo násilím vyhazoval z domu, taky bych se snažil i násilím dostat zpět,“ oponoval Hospůdkův advokát.

Soudce Miloš Žďárský konstatoval, že tvrzení napadeného muže o údajném zuřivém útoku vidlemi mohlo být teoreticky vedeno i tím, že chtěl dostat Hospůdku na dlouhé roky do žaláře a mezitím bydlet v jeho domě.

Návrat domů

„Abychom napadenému muži uvěřili, musel by být křišťálově čistým svědkem. A to není. Útok sice proběhl, ale máme důvodné pochybnosti, že se vše událo tak, jak napadený popisuje,“ vysvětlil verdikt Žďárský. Důchodce nakonec místo pokusu o vraždu potrestal za ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky.

Soud také Hospůdku propustil z vazby. Na otázku, kam půjde, důchodce odvětil, že přece domů. Jenže tam zřejmě stále sídlí i napadený muž.

„Nebojíte se, že se zase něco stane?“ ujišťoval se soudce Žďárský. „Už se to nebude opakovat,“ řekl Hospůdka a slíbil, že se k dalšímu konfliktu nenechá vyprovokovat.