Lavina se utrhla nedaleko Pece pod Sněžkou v Modrém dole. „Nad lavinou momentálně operují tři vrtulníky, protože máme informaci o třech zavalených osobách. Na podrobnější informace je ovšem příliš brzy. Záchranáři pracují v rojnicích a hledají případné zavalené osoby,“ řekl kolem 15.30 Novinkám mluvčí záchranářů Ivo Novák.

Lavina byla dlouhá asi kilometr a jde o jednu z největších, která se kdy v Modrém dole utrhla.

Záchranář prohledává oblast laviny

Záchranář prohledává oblast laviny

FOTO: Vladislav Prouza, Právo

Posádka vrtulníku po cestě nabrala také horské záchranáře se psem určeným na vyhledávání lidí. Horská služba požádala o pomoc polské kolegy, kteří jim v oblasti pomáhají se speciálním vyhledávacím zařízením. Podle informací Novinek na místo letěl vrtulník z Prahy, Liberce a Hradce Králové.

Informaci rovněž potvrdil zástupce náčelníka krkonošské Horské služby Pavel Jirsa. „Máme neověřené zprávy, že v Modrém dole se v kritický okamžik měla pohybovat trojice lidí,“ sdělil Jirsa.

Hrozí další sesuvy

Horská služba večer oznámila, že k půl sedmé ukončila pátrání po zavalených osobách, protože na místě hrozí sesuvy dalších lavin. O dalším pátrání rozhodne ve středu.

Příslušníci horské služby při pátrání

Příslušníci horské služby při pátrání

FOTO: Vladislav Prouza, Právo

Pokud by pod sněhem byli lidé, neměli by šanci přežít. Uvádí se, že bez následků lze pod lavinou přežít asi 15 minut. Pokud má zavalený vzduchovou kapsu, jeho šance na přežití se zvyšují.

Těsně kolem chaty

V blízkosti laviny se nachází chata Děvín. „Máme tam skupinu dospělých absolventů gymnázia, kteří jsou v pořádku. Lavina se zastavila 30 metrů od chaty. Celá skupina je teď zavřená uvnitř a nesmí vycházet, asi aby nekomplikovali práci záchranářům a policii,“ řekla Novinkám správkyně chaty Děvín.

Lavina chatu minula jen těsně a stočila se do koryta potoka.

Modrý důl patří k obzvláště nebezpečným lavinovým svahům. „Jeho dolní částí sice vede zimní turistická trasa, která je ale mimo dosah možné laviny. V místech, kde laviny bezprostředně hrozí, by turisté neměli co dělat,“ podotkl Jirsa.

 

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

V Krkonoších už více než týden platí třetí lavinový stupeň nebezpečí. V oblasti leží metr sněhu a teplota se pohybuje kolem minus pěti stupňů.

Při pátrání pomáhali i hasiči

Při pátrání pomáhali i hasiči

FOTO: Vladislav Prouza, Právo

Záchranáři vyjeli k spadlé lavině naposledy minulý čtvrtek. Dva lidé tehdy byli zavaleni, třetí jim poskytl první pomoc. I přes veškerou snahu ale zemřel 28letý skialpinista. Druhý částečně zasypaný lyžař utrpěl vícečetná poranění a byl převezen vrtulníkem do nemocnice v Hradci Králové. Všichni tři se pohybovali ve volném terénu, zcela mimo lyžařské trasy a bezpečné skialpinistické lokality. [celá zpráva]