Bratry odsoudil hradecký soud za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví. Bratr odsouzeného Muchy, Jan (22), dostal tříletý podmíněný trest s pětiletým odkladem. Rozdíl v trestech zdůvodnil prvoinstanční soud tím, že Michal jednal při útoku agresivněji, napadl dva lidi, a navíc byl v minulosti trestán. Mladší z bratrů si odvolání vůči trestu nepodal.

Michal Mucha se právě kvůli vyššímu trestu odvolal. Podle jeho obhájce svědci vypověděli, že oba bratři jednali stejně, proto by měl následovat i stejný trest. Státní zástupce byl toho názoru, že krajský soud rozhodl správně a trest je přiměřený. Není proto důvod trest měnit.

Soud se nakonec částečně přiklonil na stranu obhajoby a trest snížil.

Poškozený nečekal, že se mu za péči o zraněného dostane takové odplaty.soudce Jiří Lněnička

„Máme za to, že uložený trest na samé spodní hranici nepřichází v úvahu. Místo toho, aby obžalovaný byl rád, že na místě nehody jeho příbuzného jsou další lidé, kteří se o něj starají, je napadl. Poškozený nečekal, že se mu za péči o zraněného dostane takové odplaty. Otázka je, co dělal nezletilý příbuzný ve večerních hodinách na silnici a bez přilby. Tato kauza se v soudní praxi ještě nevyskytla,“ prohlásil ve středu Lněnička.

Oba muži napadli podle obžaloby u Chomutic na Jičínsku v září 2013 muže, který se snažil pomoci příbuznému obou bratrů. Toho srazil jiný muž svým automobilem. Na místo nehody se oba vypravili hned poté, co jim o sražení bratrance řekla teta. Bratři měli za to, že pomáhající muž je viníkem nehody.

Vrhli se proto na něj a začali jej mlátit a kopat, muži způsobili poranění hlavy a trupu, a to dislokovanou frakturu nosních kostí, což si vyžádalo téměř dvouměsíční léčení.

Michal Mucha poté fyzicky napadl i dalšího muže, který se snažil napadenému pomoci.

Bratři se prý jen bránili

Bratři Muchovi potvrdili, že k potyčce došlo. Vinu ale odmítli. „K napadení došlo, ale my jsme se jen bránili. Nesouhlasím, že bychom nadávali. Chytil mne pod krkem. Slušně jsme se zeptali a on mě chytil pod krkem,“ pronesl v září u krajského soudu Jan. Michal Mucha šel podle svých slov bratrovi pomoci, když viděl, že se s poškozeným mužem hádá. Udeřil jej prý ale „pouze“ dvakrát.

Obžaloba původně hovořila o rasově motivovaném útoku. V průběhu líčení ale vyšlo najevo, že výrok: „Bílé svině, my si vás najdeme, zabijeme vás, zmlátíme vás, my víme, kde bydlíte, zabijeme i celou tvoji rodinu,“ nebyl součástí útoku a zazněl, až když oba bratři byli drženi svými příbuznými ve vzdálenosti od napadených mužů.