Polák podle obžaloby před dvaceti lety zabil pistolovou kuší 66letého obchodníka s valutami, kterého nalákal do svého domu v Mariánských Lázních na koupi 250 tisíc marek. Muže okradl a v přízemí domu, ve kterém žil až dosud, zalil jeho tělo do betonu.

„Dvěma výstřely šípovou střelou ho zasáhl do hlavy a pevným bodným nástrojem vedl útok do přední části krku,“ uvedla u soudu žalobkyně. S ukrytím těla mu pak měl pomáhat údajný komplic Tomáš Volejník. Právě on ale loni policisty přivedl k místu, kde bylo tělo zabetonováno. Později však spáchal sebevraždu. Nebýt jeho vražda byla o deset dnů později promlčená.

Polák vinu od začátku popíral. „S obžalobou nesouhlasím, cítím se nevinen,“ řekl. Jeho obhájcem je jeden z nejznámějších českých právníků Tomáš Sokol. Polák byl dříve ve vazbě, z té se ale vykoupil zaplacením dvoumiliónové kauce.

Poláka už dříve u soudu hodnotili soudní znalci. Ti ho popsali jako neagresivního a neimpulzivního člověka. „Není naivní, impulzivní nebo emočně labilní. Disponuje velmi dobrou sebekontrolou. Pokud by mělo dojít k agresivnímu jednání, bude se spíše jednat o promyšlený akt,“ popsal jeden z psychologů.

Za vraždu Polákovi hrozilo až patnáct let vězení, ve hře byl i výjimečný trest.