„Špatně určil diagnózu u pacientky, kterou vyšetřil po úrazu ramene. V důsledku toho u ní později došlo k předčasnému rozvoji degenerativních změn ramenního kloubu, které bylo nutné řešit až jeho kompletní náhradou,“ řekla žalobkyně Blanka Špánková.

Šestatřicetiletý lékař se vinen necítí. „Diagnostikoval jsem zlomeninu horní poloviny pažní kosti, kterou odhalily rentgenové snímky, nic nenasvědčovalo tomu, že tam je ještě jiné poranění. Omezenou hybnost v průběhu dalšího léčení jsem přičítal poúrazové artróze,“ hájil se Zdařil.

Později se zjistilo, že u 58leté pacientky se kvůli úrazu také posunul pažní kloub na zadní stěnu pouzdra a tím bylo poškozeno cévní zásobení pažní kosti. Podle státní zástupkyně lékař chyboval tím, že neprovedl doplňující CT vyšetření. „Toto vyšetření neprovedl ani během dalších kontrol, když si pacientka stěžovala na bolesti a špatnou hybnost,“ konstatovala žalobkyně.

Zdařil reagoval tím, že se jednalo o běžný úraz. “V těchto případech se CT vyšetření standardně nedělá. Rentgen ukázal spirálovou frakturu pažní kosti, čemuž odpovídaly všechny klinické příznaky,“ uvedl ortoped.