"Nikdy jsem nikomu nedal ani neprodal žádný líh. Ani to, co spadá do potravinářského průmyslu," řekl Fian. Ten dříve pracoval jako obchodní zástupce společnosti na výrobu autokosmetiky Carlogic z Řitky u Prahy.

Podle dřívějšího rozsudku společně s majitelem firmy Tomášem Křepelou v Opavě namíchali jedovatou směs o objemu 10 tisíc litrů tvořenou metanolem a ze zbylé části etanolem. Celou ji předali na Zlínsku dalšímu už odsouzenému muži, jenž směs dál distribuoval.

Kdybych věděl, že obsahuje metanol, nikdy bych to nedělal.obžalovaný Kramarčík

Fian i Křepela dostali doživotní tresty. Údajně zavinili smrt 38 lidí a otravu u osmi desítek dalších osob. Trest ještě není pravomocný. Po odvolání se případem zabývá Vrchní soud v Olomouci. Během procesu ale Fian vinu odmítal.

První otrávení je nezastavili

V pondělí jej eskorta přivedla z vazby k soudu v Ostravě. Ten se zabývá případem dvou mužů z Karvinska, kteří podle obžaloby zavinili smrt tří lidí. Krajská státní zástupkyně Daniela Srbová, která případ dozoruje, už dříve řekla, že jeden z obžalovaných, Jaromír Pánek, byl přímo napojený na Rudolfa Fiana, který žil na Karvinsku. Pánek své vazby na Fiana ale odmítl komentovat.

Schéma metanolové chobotnice

Schéma metanolové chobotnice. Klikněte pro větší obrázek.

FOTO: ti, Právo

Fian uvedl, že Pánka možná zná, ale pouze přes náhradní díly na auto. Společný obchod s lihem ale popřel. Podle obžaloby Pánek nakoupený líh dodal Šimonovi Kramarčíkovi, který z něj dál vyráběl alkohol. Ten pak dál prodával. Samotný Pánek před soudem a ani v přípravném řízení nevypovídal. Jeho komplic, který láhve s jedovatým obsahem prodával ještě v době, kdy už v Česku umírali první otrávení, vinu připustil.

Zákazníci nakupovali v Českém Těšíně

"Kdybych věděl, že obsahuje metanol, nikdy bych to nedělal. Nevyráběl bych alkohol. Neprodával ho," tvrdil Kramarčík.

Všichni tři otrávení byli zákazníci z Kramarčíkovy českotěšínské prodejny s alkoholem. Nakupovali v ní během září 2012. Tři lidé po vypití alkoholu zemřeli. Další skončili v nemocnici se zdravotními problémy. Někteří je mají ještě dnes.

Aféra kolem ilegální výroby lihovin, které obsahují jedovatý metylalkohol, vypukla začátkem září 2012. Zemřelo pět desítek lidí, poškozených je asi 140, mnozí mají těžké zdravotní následky. V aféře je několik desítek obžalovaných. Proces s hlavní zlínskou větví skončil v květnu, kdy údajní dva hlavní míchači otráveného alkoholu, Rudolf Fian a Tomáš Křepela, dostali doživotí. Další obžalovaní se zpovídají u soudů v celé republice.