Obvinění David a Radek Matušovi (20, 34) se podle obžaloby pokusili zastrašit souseda, který měl o týden později svědčit u soudu v jiném případu. Do oken jeho domu házeli kameny a dlažební kostky, mladší z útočníků měl navíc u sebe nůž.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Prohlašovali, že ho zabijí, useknou mu hlavu a vyřežou mu na ni pí...,“ citoval státní zástupce výhrůžky směřované na jednoho z poškozených, který se s majitelem domu schovával v garáži.

Útok měl probíhat ve dvou vlnách. Nejdříve majitel domu zjistil, že mu obvinění u obydlí rozbili okna, což slyšel, když byl na návštěvě u souseda. „Zavolali jsme policii, hlídka přijela, něco si nafotila a odjela k Matušovým. Pak se útok rozběhl znova,“ sdělil poškozený s tím, že kameny a dlažba lítaly přímo na něho.

Po chvíli se schoval v dílně, odkud vystřelil vzduchovkou. „Nůž tam neměli jen tak, určitě ho chtěli použít, víc to nechci domýšlet,“ pronesl dále u soudu.

Poškozenému se omluvili

Obvinění u soudu popřeli, že někomu vyhrožovali zabitím. Výhrůžky měl údajně křičet další člen romské rodiny, který se oba známé snažil uklidnit. „Sám jsem si šel koupit pití k jedné ženské a byl jsem zasažen vzduchovkou,“ popsal začátek celého incidentu Radek Matuš.

Po příchodu domů se pak rozhodl, že se k sousedovu domu vrátí. Následovat měla další střelba vzduchovkou, na kterou Matuš odpověděl házením kamenů. „Kdyby po mně nestřílel, tak by to nedopadlo tak, jak to dopadlo,“ řekl Radek Matuš.

Obvinění Radek a David Matušovi u krajského soudu v Plzni

Zleva: Obvinění Radek a David Matušovi u Krajského soudu v Plzni

FOTO: Jan Švábek, Právo

David Matuš v pondělí u soudu vypovídal jinak než dříve. „Po nikom jsem nemířil, házel jsem malou silou, chtěl jsem jen rozbít okna,“ uvedl. Předtím prý vypovídal jinak kvůli nátlaku policistů. Oba obvinění se poškozenému v pondělí u soudu omluvili.

„Něco se zvrtlo”

Ve Strýčkovicích žije romská rodina léta. Soužití podle místních zpočátku nepůsobilo žádné problémy. „Loni v září se to v nich nějak zvrtlo. Pár jich přibylo, někteří se vrátili z výkonu trestu a začali dělat brajgl. Vytvořili tady jakousi diskriminaci naruby, chodí opilí po vsi a vykřikují, že jsme bílé svině, že nás rozsekají sekerou a vypálí domy,“ sdělil před časem Právu asi sedmdesátiletý muž.

Domažlický soud už v dubnu poslal na dva roky do vězení Ladislava Matuše a na deset měsíců jeho synovce Davida, kteří v loni ve Strýčkovicích napadli místního občana. Radek Matuš byl v minulosti soudně trestán za ublížení na zdraví.