„Návrh na odnětí věci a přidělení jinému soudu bude od nás odeslán v nejbližších dnech,“ potvrdila v úterý Právu mluvčí KS Ivana Vobejdová.

Na Thomu podal státní zástupce obžalobu letos v březnu. Viní ho ze zvlášť závažného zločinu zneužití pravomoci úřední osoby. Toho se měl primátor dopustit tím, že v roce 2010 bez řádného výběrového řízení a posvěcení radou města podepsal se soukromou firmou Bit Servis dodatek ke smlouvě o dodávce výpočetní techniky za 37 miliónů korun, přičemž podle znalců byla zakázka nadhodnocená o téměř devět miliónů korun, o které tak město přišlo.

Případ od začátku dozorovalo Krajské státní zastupitelství v Plzni, neboť českobudějovický krajský státní zástupce Petr Dušek dal od případu ruce pryč kvůli tomu, že Thomu osobně zná a tykají si.

Přísedící je bývalý primátor   

Důvodem pro vyloučení soudu je zase to, že jedním z přísedících soudců je bývalý primátor města Miroslav Tetter, kterého státní zástupce navrhuje před soudem vyslechnout jako svědka.

„Jestliže v řízení vystupuje osoba se vztahem k příslušnému soudu, může to vyvolat určitou pochybnost o jeho nestrannosti.  Ta je dána skutečností, že jeden z hlavních svědků v této trestní věci je kolegou nejen soudkyně příslušné k projednání obžaloby, ale i všech v úvahu přicházejících přísedících soudců přidělených k rozhodování na trestním úseku,“ uvedla předsedkyně senátu.

Upozornila na to, že Tetter je sice vyloučen z projednávání trestní věci Thomy, ale je v pravidelném kontaktu s ostatními přísedícími, kteří při rozhodování senátu mají stejný hlas jako soudce z povolání.

Juraj Thoma působil v minulosti v ODS a od roku 2006 je primátorem Českých Budějovic. V červnu 2010 jej občanští demokraté kvůli vnitrostranickým sporům odvolali z funkce. Thoma následně založil nové hnutí, na podzim roku 2010 zvítězil v komunálních volbách a stal se opět primátorem.