Že v Ludvíkově probíhala policejní akce, potvrdil Právu mluvčí protikorupčního útvaru Jaroslav Ibehej. „Policisté prováděli úkony trestního řízení v obci Ludvíkov,“ uvedl. Další informace k zásahu si podle jeho slov vyhradilo Okresní státní zastupitelství v Bruntálu. Jeho reakci se Právu nepodařilo získat.

Senátor Palas, zvolený za ČSSD, zásah potvrdil a uvedl, že u něho byl.

„Byl jsem po celou dobu s nimi, přišli v poledne a odešli ve čtyři, v půl páté,“ uvedl s tím, že celou věc pokládá za absurdní. „Prošli se po domě, nevím ani, co hledali. Rozhodnutí bruntálského soudu k této exkurzi do našeho domu je nekonkrétní, budeme se bránit právní cestou,“ sdělil Palas.

Hejtman Jaroslav Palas

Jaroslav Palas na archivním snímku

FOTO: Milan Malíček, Právo

Palas pokládá úterní postup policie za protizákonný, „protože před cestou do objektu nebyl proveden předběžný výslech tak, jako to ukládá zákon,“ vysvětlil. Senátor dále řekl, že na závěr prohlídky sepsali kriminalisté protokol, v němž uvedli, že nic nenašli. „Evidentně se chtěli k nám jen podívat,“ míní Palas, kterého událost rozhořčila.

„Tato šikana a skandalizace mé rodiny trvá už dva roky. Před měsícem jsme podali stížnost proti dvouletému šetření, dosud jsme ale neobdrželi žádnou odpověď,“ poukázal. Upozornil zároveň, že proti němu, ani nikomu z jeho blízkých, není v současné době vedeno žádné trestní řízení.

Penzión za „20 miliónů”

Penzión se dostal do médií už v minulosti. Objevily se spekulace o tom, z čeho rodina Jaroslava Palase stavbu financovala. Odborníci její hodnotu odhadli na nejméně 20 miliónů korun.

Palas si na ni údajně nemohl vydělat a původ peněz neupřesnil. Později uvedl, že staví z úspor s manželkou, která se živí jako zubařka a „vydělává nadstandardně“.

Palas byl zvolen do Senátu v roce 2000 za ČSSD, ze které později vystoupil. Mandát mu končí v říjnu 2016. Dříve byl postupně poslancem, ministrem zemědělství a moravskoslezským hejtmanem. Působil i v dozorčí radě Českých drah, odkud ho řídící výbor odvolal kvůli případnému střetu zájmů.