„Trest je přísný, ale ne nepřiměřený. Zdevastoval mu obličej, chtěl ho dorazit utopením, umíral po celou dobu,“ řekla u soudu státní zástupkyně.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Zločin ale neskončil, ani když oběť okradl. Kamarádovi odcizil klíče od bytu, kde ukradl dalších 1800 Kč. Podle jeho slov mu byla zima a chtěl se v bytě ohřát.

Výjimečný trest nedostal jen kvůli svému věku

Jako polehčující okolnosti chtěla obhajoba, aby byl uznán například nízký věk obžalovaného nebo fakt, že projevil lítost a omluvil se. Podle odvolacího soudu byl právě nízký věk to jediné, co zachránilo jedenadvacetiletého Dleska od výjimečného trestu. Ten mu hrozil, protože oběť umírala obzvláště trýznivým způsobem.

„To, co se stalo, nebylo plánované, byla to nešťastná náhoda. Strašně toho lituji a bude mě to pronásledovat až do konce života,“ snažil se ještě před potvrzením verdiktu vyjádřit lítost Dlesk.

Podle znalců je ale schopný projevit lítost jen k vlastní osobě a ne k druhým. U přelíčení několikrát zaznělo, že jeho resocializace bude značně ztížená. Jednou z věcí, které podle znalců poškodily psychický vývoj Dleska, bylo i prostředí, kde vyrůstal.

K vraždě se přiznal servírce 

Brutální vražda se stala loni v červenci u havlíčkobrodského rybníka Hajdovec. Svého stejně starého kamaráda Dlesk napadl klackem a dalším nespecifikovaným předmětem, pravděpodobně boxerem. Poté ho ještě zaživa okradl a odtáhl k vodě, kde ho nechal utopit.

Dopaden byl poté, co se přiznal servírce k tomu, co spáchal. Říkal, že někdo jeho kamaráda zavraždil. Servírka zavolala policii a ta ho druhý den zatkla. K činu se přiznal. Krajský soud v Hradci Králové Dlaska letos v únoru poslal do vězení za vraždu, krádež a porušování domovní svobody.