Výsledek zněl podle informací Práva jednoznačně: následky byly tak zničující, že vyloučily možnost, aby výbušný systém explodoval v trezoru, a už vůbec nemohl být určen k tomu, aby zabezpečil samotný trezor.

Jak už Právo dříve informovalo, Džamál s největší pravděpodobností v okamžiku výbuchu ve své rezidenci držel bombu v rukou, které mu exploze doslova utrhla.
Právu to včera potvrdila mluvčí pražské policie Andrea Zoulová s tím, že policie použila, co se týká síly, totožnou výbušninu, s jakou manipuloval zemřelý Džamál. „Pokus potvrdil, že opravdu připadá v úvahu námi od počátku zmiňovaná neopatrná manipulace,“ doplnila Zoulová.

Video

Do domu přicházejí pyrotechnici. Zdroj: Novinky

Policejní pokus tak vyloučil spekulace a tvrzení dcery zemřelého ambasadora, že výbušnina byla umístěna buďto přímo v trezoru, nebo přilepena pod ním, a tudíž že by mohlo jít o atentát. „Vypadá to tak, ale ještě je brzo vzhledem k tomu, že ještě nemáme všechny posudky, udělat konečný závěr,“ dodala Zoulová.

Otazníky kolem účelu

Nynější výsledky policejního vyšetřování sice vyjasnily, že systém nebyl určen jako ochranný proti násilnému vniknutí do trezoru, vyvolaly ale otázku, co s ním chtěl ambasador dělat.

Video

Policejní mluvčí k výbuchu v Suchdole. Zdroj: Novinky

Je stále možné, že i přesto, o jak silnou výbušninu šlo, mínil ji Džamál na bezpečnost trezoru použít, protože policie mimo jiné objevila i dráty k instalaci bomby. A podle informací Práva se velvyslanec obával o něco, co měl uvnitř sejfu. Co to bylo, to policie zatím odmítá říct.

Redakci se rovněž podařilo zjistit, že druhý výbušný systém, který následně policie na ambasádě objevila schovaný v jedné knize, byl stejný jako ten, který explodoval, a kriminalisté jej našli dokonce v téže místnosti, kde k výbuchu došlo.