„Ano, muž, kterého dopadli kolegové z Čech, přepadl jednu z prodejen s obuví a požadoval po prodavačce s pistolí v ruce peníze. Ta mu vydala několik stovek eur a násilník s nimi ujížděl na kole pryč,“ řekl Právu rakouský policejní zdroj a dodal, že  gmündenští policisté okamžitě požádali o pomoc prostřednictvím společného centra v Mikulově – Drasenhofenu české kolegy.

„Shodou okolností, když k nám dorazila žádost o pomoc od rakouských policistů, byla nedaleko přechodu pro pěší Velenice - Gmünd naše hlídka ze Suchdola společně s rakouským kolegou. Okamžitě vyrazili do míst, kde se dalo předpokládat, že se lupič tudy pokusí vrátit do ČR. Prozíravost se jim vyplatila a během chvíle jej zastavili, když přijížděl proti nim. Pokusil se sice o útěk přes Lužnice, ale  podařilo se jej zadržet a už s pouty na rukou byl převezen na služebnu, kde ho vyslechli jindřichohradečtí kriminalisté,“ popsal rychlý a profesionální zásah společné česko-rakouské policejní hlídky krajský policejní mluvčí Milan Bajcura.

Dodal, že policisté u chlapíka, který se k loupeži přiznal, našli jak zmíněná eura, tak nabitou plynovou pistoli a čepici, s níž se maskoval.

Případ je specifický tím, že na podezřelého muže byla vydána tzv. extradice, což je jeden z druhů mezinárodní justiční spolupráce v trestních věcech a znamená, že cizinec bude zřejmě vydán k  stíhání rakouskými orgány činných v trestním řízení.