Podle znalců trpí Plch smíšenou poruchou osobnosti, dříve nazývanou psychopatie. Žil bez přátel, v rodině se necítil dobře, a proto se podle svých slov rozhodl zabít, protože neviděl žádný smysl života. Jenže pak se dozvěděl o problémech v manželství svého strýce a rozhodl se mu pomoci.

„Manželka strýce si pod vlivem své starší sestry přestávala svého muže vážit, dal jsem si proto osobní předsevzetí, že tu její sestru zabiju. Koupil jsem si bajonet a vypravil se do Brna, kde jsem si na ní počíhal u domu,“ bez špetky emocí vzpomínal mladík u soudu.

Byla to masivní síla útoku, byl rychlý, agresivní a nečekaný. Zaútočil zezadu, oběť se vůbec nestačila bránit.Znalec

Počkal, až kolem něho příbuzná prošla, pak ji doběhl a zezadu ji u domovních dveří přímo na ulici začal zběsile bodat. „Mířil jsem na šíji, ale sklouzla mi ruka a bodnul jsem ji do zad. Bodal jsem, dokud někdo nezačal křičet. Pak jsem utekl. Utíkal jsem naslepo ulicemi, můj plán končil její vraždou,“ konstatoval Plch, který se snažil po střední škole uchytit u armády, ale neprošel psychotesty.

Soudní lékaři napočítali na těle nebohé ženy 44 bodných ran, převážně do zad. Útok byl veden s takovou razancí, že některé rány prošly skrz celé tělo. „Byla to masivní síla útoku, byl rychlý, agresivní a nečekaný. Zaútočil zezadu, oběť se vůbec nestačila bránit,“ kroutil hlavou znalec.

Vražda na tyranovi není zločinMladíkovo prohlášení těsně po činu

Podle znalkyň z oboru psychologie a psychiatrie se u mladého vraha vytvořila zvláštní porucha osobnosti. „Má chladný vztah k lidem, špatné vcítění do ostatních, plochou emotivitu, přičemž u něj jdou tyto znaky až do nezvyklého extrému. Je u něj hluboká introverze, vnímá svět jinak než druzí,“ vysvětlila znalkyně.

Mladého muže dopadli policisté krátce po činu, při zatýkání pouze prohlásil „vražda na tyranovi není zločin“. „Podle svého vlastního názoru se cítí duševně zdráv. Kdyby se znovu v budoucnu dostal do podobné situace, zopakoval by své jednání,“ dodala znalkyně.

Senát v čele s Danou Kancírovou musí před vynesením rozsudku ještě vyslechnout další svědky.