„Skupina vodáků se vydala od Soumarského mostu směrem k Lipnu odpoledne a poté, co jeden z nich údajně zavinil třikrát během krátké doby převrácení lodi, vysadili jej na břeh a čekali na něj u mostu nedaleko Pěkné. Když se ho nedočkali, naložili lodě a odjeli zpět do kempu na Soumarském mostu,“ řekl jeden ze zasahujících členů Horské služby Šumava Vladimír Čeřovský.

Mladík ale na místo nedorazil a jeho kamarádi kolem sedmé večer zavolali na policii. Ta kontaktovala horskou službu.

Vladimír Čeřovský podotkl, že pátrání bylo komplikované, protože parta vodáků byla prý v podnapilém stavu a jen stěží dokázala podat přesné informace. Nakonec mladíka záchranáři objevili na břehu kousek za soutokem Teplé a Studené Vltavy.

„Místo, zvané Vltavský luh, je terén, do kterého bych se neodvážil za světla ani já. V podstatě ho tvoří rašeliniště, v němž snadno zapadnete. Kdyby kamaráda vysadili na opačném břehu, mohl dojít na silnici, ale v tomto případě byl opravdu v ohrožení,“ konstatoval Čeřovský. Připomněl, že zásluhu na šťastném konci pátrání má policejní psovod.

Mladík měl doslova namále. Byl už po pás zabořený v rašelině, podchlazený, vyčerpaný a silně podnapilý. Policisté mu dokonce i po čtyřech hodinách od vysazení z lodě naměřili přes dvě promile alkoholu v krvi.

„Pokud bychom mládence nenašli, v jeho stavu a v současném počasí na Šumavě by do rána nemusel vydržet,“ důrazně varoval vodní turisty před podobným hazardem náčelník šumavské horské služby Michal Janďura.