Napsal to magazín Der Spiegel, který se ve svém nejnovějším čísle snaží případ rekonstruovat.

Nyní osmačtyřicetiletá žena podle časopisu původně vedla spořádaný život. Matka tří dospělých dcer provozovala školu pro výcvik vodicích psů. Pozemek na okraji Kolína nad Rýnem, kde stál dům její rodiny, byl však zamořený, a tak Melanie přišla nejprve o zdraví, pak o psy, o dům a nakonec o manžela. Od roku 2004 se její život podle její advokátky dostal na šikmou plochu.

Dopisy s účty a upomínkami prý ignorovala, měnila místa pobytu, aniž o tom informovala úřady nebo věřitele, pod falešnými jmény si pronajímala bydlení, a dokonce ukradla kartičku zdravotního pojištění. Problémy řešila tím, že před nimi utíkala, vylíčila Spiegelu její právnička Julia von Dredenová.

O Vánocích 2011 Melanie prý zjistila, že je těhotná. Na dítě se i s partnerem, jednapadesátiletým Uwem R., velmi těšili a usadili se poblíž její rodiny v porýnském Neuwiedu, vypověděla vyšetřovatelům. Uwemu i své rodině korpulentní žena podle magazínu tvrdila, že čekají trojčata. Její matka tak prý pletla oblečky na novorozeňata vždy trojmo.

Potrat za 15 tisíc korun

Na počátku loňského roku však u ní údajně došlo ke krvácení, kvůli kterému se prý tajně vydala do nemocnice v Teplicích, kde u "německy mluvícího doktora" podstoupila za 580 eur asi 14 700 Kč kyretáž. Lékařské doklady o tomto zákroku stejně jako o ženině těhotenství chybí, upozornil Der Spiegel.

O údajném konci těhotenství ale prý nechtěla rodině říct, a tak dál předstírala, že je v jiném stavu. Oblečení si vycpávala ručníky, z internetu stahovala fotografie z ultrazvuku, které ukazovala příbuzným, a tvrdila, že termín porodu má 6. nebo 7. července 2012.

Na konci června se podle Spiegelu vydala s partnerem porodit do Ústí. Podle přítelova líčení ho přesvědčila, že dostane "výhodný porodní tarif", pokud bude vystupovat jako svobodná žena bez stálého svazku. V ústecké nemocnici si pak prý na toaletě odstranila falešné těhotenské břicho a před partnerem předstírala úspěšný porod; děti však podle ní musely zůstat v nemocnici v inkubátoru.

Kojence si vybrala podle vzhledu v supermarketu

Poté podle vyšetřovatelů Uwemu tvrdila, že dva z jejich novorozenců byli uneseni a později že zemřeli. "Můj mandant své partnerce věřil. Pan R. neměl žádný důvod paní B. nevěřit. Byl doslova slepý láskou," vysvětlil jeho advokát Ingmar Rosentreter.

Žena nakonec údajně Uwemu řekla, že i jejich třetí dítě bylo uneseno, ale věděla prý, kde je. Společně sledovali ženu s tyrkysovým kočárkem, v němž ležela malá Michala, kterou poté před zraky matky vzali a odvezli do Německa, kde je o několik dní později po intenzivním pátrání zatkla policie a nyní jim hrozí až pět let vězení.

Žena, která tlačila ten kočárek, vypadala chudě, uvedla Melanie B. podle Spiegelu do protokolu. Kojenec, kterého si prý poprvé všimla v ústeckém supermarketu Globus, měl černé vlasy a tmavé oči jako ona. Proto se údajně rozhodla unést právě tuto holčičku. Ačkoli dítě z kočárku vytrhl její partner, veškerou odpovědnost za únos vzala ve výpovědi na sebe a Uweho R. označila za nevinného, píše Der Spiegel.

Oklamala přítele a příbuzné

"Stává se, že se ženy upnou na představu, že jsou těhotné, aby se zbavily vnitřního tlaku. To může vést až k těhotenské halucinaci," vysvětlila expertka Anke Rohdeová z univerzitní kliniky v Bonnu. Takové ženy si podle ní pak vymýšlejí jednu lež za druhou a postupně se zaplétají do svých fantazií, přání a tužeb. "A jejich okolí vidí jen to, co vidět chce," dodala Rohdeová na adresu rodiny.

Podle Spiegelu se u Melanie B. k tomu přidala její silná přesvědčovací schopnost, díky níž dokázala oklamat své příbuzné. Státní zastupitelství v Koblenci výpovědím obžalovaného páru ale nevěří. "Jsou vymyšlené, aby zakryly pravý stav věcí," domnívá se státní zástupkyně Heike Franzová, podle níž Melanie B. nikdy těhotná nebyla. "Soudci v Koblenci tak budou muset roztřídit skládačku ze vzpomínek a výmyslů, fantazií a skutečných zážitků," poznamenal k nadcházejícímu procesu Der Spiegel.