„Je to tak, vzdal se funkce,“ potvrdila v pondělí Právu šéfka tachovského okresního soudu Ilona Kratochvílová. Ta už dříve přiznala, že o finančních problémech Brabce věděla.

„Netušila jsem ale, že je to v takovém rozsahu,“ reagovala, když ji reportér Práva seznámil s tím, že má Brabec na krku čtrnáct exekucí. Poté si jej zavolala na kobereček a dala mu týden na rozmyšlenou, aby sám za této situace zvážil rezignaci, jinak se může stát, že ho sama z funkce odvolá.

Čtěte také: Soudce z lidu připravil stařenku o milión a čelí 14 exekucím, přesto dál soudí

Že zadlužený Brabec působil jako přísedící soudce, který má v senátu stejný rozhodovací hlas jako profesionální soudce, je zarážející i s ohledem na zákon o soudech a soudcích. „Ten říká, že soudce a přísedící je povinen se v občanském životě zdržet všeho, co by mohlo narušit důstojnost soudcovské funkce nebo ohrozit důvěru v nezávislé, nestranné a spravedlivé rozhodování soudů,“ vysvětlila mluvčí Krajského soudu v Plzni Alexandra Vaňková.

Exekutoři Brabcovi rozprodali prakticky všechny jeho nemovité a movité věci. Věřitelům se tím vrátil ale jen zlomek toho, co jim Brabec dluží. Například dvaaosmdesátiletá Jiřina Šťastná ze Stříbra, která mu za necelé dva milióny prodala pole získané v restituci, dostala od něj jen polovinu peněz. [celá zpráva]

„Pořád sliboval, že to doplatí. Pak jsem zjistila, že pozemek prodal bývalému starostovi a dneska tam stojí sluneční elektrárna, kterou vlastní německý podnikatel,“ uvedla Šťastná.