“Byl to silný výbuch, který bylo slyšet daleko. Nedaleko vinařství stál na stranu nakloněný traktor, ze kterého vystoupil náš šokovaný traktorista,” popsal událost Petr Marcinčák z vinařské firmy, které stroj patří. On také přivolal policii. Řidič osudný okamžik popsal jako mohutnou ránu, po které traktor nadskočil.

Část výbušniny, která vybuchla na Břeclavsku.

Část výbušniny

FOTO: Policie ČR

Tlaková vlna rozbila okno, střepiny prorazily pneumatiku a mulčovací stroj, v jehož útrobách výbuch nastal, je notně poškozený. “Ta škoda je asi sto tisíc korun, ale o to tady nejde. Rozhodující je, že řidič přežil. Pyrotechnici mi řekli, že střepiny z protipěchotní miny ruské výroby, která výbuch zavinila, mají smrtící účinky pro všechny v okolí pěti set metrů,” dodal Marcinčák.

Na místo výbuchu dorazili policejní pyrotechnici. “Podle nalezených zbytků munice se pravděpodobně jednalo o dělostřeleckou minu z druhé světové války,” uvedla mluvčí břeclavské policie Kamila Haraštová.

Přístroj na vyhledávání výbušnin na místě výbuchu.

Přístroj na vyhledávání výbušnin na místě exploze

FOTO: Policie ČR

“Za poslední léta nepamatuji, že by se něco podobného stalo. Máme v záznamech případy, kdy musela být válečná munice odpálena na místě nálezu. Byly i případy exploze při neodborné manipulaci s objevenou municí, ty často končí zraněním nebo i smrtí, ale výbuch pod traktorem, to opravdu nepamatuji,” dodala mluvčí.

František Macka, pyrotechnik v penzi, který se řadu let věnoval průzkumu nebezpečného území muniční továrny Muna v Bořím lese u Břeclavim, pamatuje jiné situace. Při nich lesní dělníci při stahování kmenů za traktorem přejeli místa, kde byly pod povrchem zápalné fosforové náboje. Vzniklé teplo je pak iniciovalo a začal hořet les.

“Válečná munice je nebezpečná vždy, aktivuje se letem, a proto může snadno vybuchnout. Kdo si myslí, že rezavý náboj je neškodný, škaredě se mýlí,” připomíná starou pravdu, že opatrnosti není nikdy dost a munice patří jen do rukou odborníků Macka.

“Stejně je to zvláštní. Tu parcelu jsme vloni orali. Letos jsme tam nasázeli zelené hnojivo a nic. Teď se tam jelo traktorem potřetí a vybuchlo to. Ale hlavně, že bez následků na zdraví. To je nejdůležitější,” dodal Marcinčák.